به زمان و تمرین داره. اگه احساس استرس و نگرانی می کنین یا خیلی موفق نبوده اید، به خودتون سخت نگیرید. هر وقت موفق شدید، خودتون رو تشویق کنین!

مشکلات رفتارهای جسورانه و باورهای غلط درمورد اون

باور اول: جرات بیان وجود یعنی همیشه حرف خود رو به کُرسی نشاندن

این درست نیس. جرات بیان وجود داشتن یعنی بیان باور و نگاه و رابطه رو راست با بقیه. بیشتر وقتی نظرتون رو با جرات میگید، قصدتون این نیس که حرف تون رو به کرسی بنشانید. بلکه به بقیه می گین که چه احساسی دارین و زمانی که سعی دارین به توافق برسین، نشون میدید که هم واسه خودتون و هم واسه بقیه احترام قائلید.

باور دوم: جرات بیان وجود داشتن یعنی خودخواه بودن

این اشتباهه. اینکه نظر و خواسته تون رو بگید دلیل نمی شه که بخواهید بقیه رو مجبور به همراهی و تایید خودتون بکنین. اگه باور تون رو جسورانه بگید (نه تهاجمی)، فضای مناسبی واسه بقیه هم ایجاد می کنین. می تونین از طرف فرد دیگری هم بیان وجود کنین مثلا: «من می خوام این هفته، سوسن رستوران دلخواه رو انتخاب کنه.

باور سوم: پشیمون بودن روش ای واسه دوست داشته شدنه

این واقعیت نداره. پشیمون بودن یعنی همیشه با بقیه موافق بودن، همیشه به اونا اجازه دادن واسه به کرسی نشاندن حرف شون، باب میل شون رفتار کردن و بیان نکردن خواستها و نیازای خود. رفتار کردن به شکل ی منفعلانه تضمین نمی کنه که بقیه شما رو دوست داشته باشن یا تشویق تون کنن. ، ممکنه شما رو فردی بی حس و حال و ضعیف تلقی کنن که نمیشه خوب شناخت و با اون صمیمی شد.

مطلب مشابه :  تلفن های همراه سرطان زا هستن؟

باور چهارم: مخالف بودن، بی ادبی و گستاخیه

این اشتباهه. گرچه موقعیتایی هست که ما نظر واقعی یا رو راست مون رو نمی گیم. (مثلا بیشتر افراد وقتی دوست شون رو در لباس عروسی می بینن میگن که چقدر قشنگ شده، یا ما معمولا فقط در روز اول کاری مون، نکات مثبت رو می گیم). اما خیلی وقتا هم هست که بقیه دوست دارن نظر واقعی تون رو بدونن. تصور کنین اگه همه دور و بریا تون همیشه با شما موافق باشن و تائیدتان کنن چه احساسی دارین.

باور پنجم: من باید هر کاری رو که ازم خواسته شده حتما انجام دهم

نادرسته. بخش اصلی جرات اعلام نظر داشتن و بیان وجود کردن، تعیین و حفظ حد و حدودهای شخصیه. این کار واسه بیشتر افراد سخته؛ ممکنه فکر کنیم اینجور رفتاری در برابر دوستان مون باعث می شه اونا ما رو خودخواه بدونن و اگه به خواسته شون جواب مثبت ندیم فکر کنن واسه شون اهمیتی قائل نیستیم. در محل کار، شاید نگران این باشیم که اگه خواسته شون رو رد کنیم، فکر می کنن ما تنبلیم یا لیاقت و لیاقت نداریم. اما تا زمانی که به بقیه نگید، نمی دونن که چقدر سرتون شلوغه، چقدر از فلان کار بدتون میاد، یا درحال حاضر چقدر کار واسه انجام دادن دارین. بیشتر افراد اگه بدونن شما کاری رو واسه شون انجام دادین که واقعا فرصتش رو نداشتین (مثلا نوشتن یک گزارش که مجبورتان کرد تموم آخر هفته رو مشغول اون باشین) یا کاری رو کردین که واقعا از اون متنفرید (مثلا کمک در اثاث کشی)، احساس بد و ناجوری دارن.

مطلب مشابه :  آلودگی هوا "

امیدواریم نکاتی که گفته شد به صحبت کردن در جمع به شما کمک کنه.

برگرفته از: anxietybc.com