۱. روش تدریسِ دستوری

تدریس دستورمحور، عادی ترین روش تدریس زبون انگلیسی در محیطای آموزشی سنتیه؛ شاید چون در این محیطا در دروس زبون مادری هم قوانین دستوری محوریت دارن. طبق این روش، محوریت قوانین دستوری باید در تدریس زبون انگلیسی به عنوان زبون دوم هم رعایت شه.

اِعمال روش دستوری فقط در صورتی امکان پذیره که مدرس علاوه بر زبون انگلیسی به زبون مادری زبون آموز هم مسلط باشه، چون بخش کلی ی این روش به توانایی مدرس در ترجمه بستگی داره. قوانین دستور زبون انگلیسی باید به زبون مادری زبون آموز تدریس شن و با مثالای روشن به شکل جملات آسون ی انگلیسی همراه باشه. مدرس باید این مثالا رو به زبون مادری زبون آموز ترجمه کنه تا زبون آموز بتونه قوانین فراگرفته رو با زبون مادری خود قیاس کنه. قوانین زبون انگلیسی باید مؤکدانه به زبون آموز دیکته شه. مدرس باید به زبون آموز فرصت بده تا ساختار و دستور زبون انگلیسی رو به شکل مثالا و آزمونای مختلف تمرین کنه.

در روش دستوری، یادگیری واژگان زبون انگلیسی از اهمیت ویژه ای برخورداره، چون زبون آموز باید علم واژگانی زیادی داشته باشه تا بتونه مثالای دستوری زبون انگلیسی رو ترجمه کنه و هم خودش مثالای دستوری بزنه. آزمونای دستور و واژگان مثل نیروی محرکه ی این روش هستن و باید در رأس برنامه آموزشی قرار گیرند. در این روش، سطح تسلط زبون آموز به زبون انگلیسی طبق قوانین دستوری سنجیده می شه.این روش مناسب چه افرادیه؟

روش دستوری بیشتر مناسب زبون آموزانیه که قوانین دستوری زبون مادری شون فرق زیادی با زبون انگلیسی داره. در این روش، مدرس باید علاوه بر تسلط قوی به زبون انگلیسی به قوانین دستوری زبون مادری زبون آموز هم مسلط باشه. واسه همین، این روش در کلاسایی مؤثره که زبون مادری همه زبون آموزان مشترک باشه.

۲. روش تدریسِ شنیداری

در روش شنیداری، محوریت تدریس روی طبیعی ترین روش یادگیری زبون یعنی شنیدن قرار داره. کودکان انگلیسی زبون خیلی قبل تر از اینکه به زبون انگلیسی بخونن و بنویسند، مکالمه ی این زبون رو از راه شنیدن مکالمات والدین و دور و بریا یاد می گیرن. در روش شنیداری مبنای آموزش بر شنیدن قرار داره و تا زمانی که زبون آموز نتونه به زبون انگلیسی صحبت کنه، تدریس خوندن و نوشتن محوریت ندارن.

این روش شامل تمرینات صحبت کردنه. در شروع، زبا ن آموز بیشتر شنوندهه. مدرس می تونه با استفاده از وسایل کمک آموزشی دیداری مثل تصاویر وسایل به زبون آموز کمک کنه تا تصاویر رو به واژگانی که می شنوه، ربط بده. بعد به زبون آموز آموزش داده می شه که خودش واژگان و جملات رو اَدا کنه. در این روش، واژگان و قوانین آسون دستور زبون انگلیسی از راه شنیدن و صحبت کردن آموزش داده می شن و احتیاجی به آموزشای پیشرفته یا نوشتن نیس. مدرس نباید واژگانی رو که استفاده می کنه بنویسد، بلکه باید بخش کلی ی آموزش رو بر مبنای مکالمه پیش ببره. در این روش، تلفظ درست از اهمیت ویژه ای برخورداره، واسه همین زبون آموز اجازه داره تلفظ واژگانی رو که یاد میگیره به زبون مادری خود یادداشت کنه.

مطلب مشابه :  آشنایی با نظام حقوق و دستمزد و جزئیات کامل اون- قسمت 2این روش مناسب چه افرادیه؟

روش شنیداری بیشتر مناسب زبون آموزان کم سن و سال تر و هم زبون آموزانیه که سیستم نوشتاری زبون مادری شون با زبون انگلیسی متفاوته، مثلا زبون ماندارین یا عربی. در این روش، زبون انگلیسی فقط از راه شنیدن آموزش داده می شه و زبون آموز با یادگیری هم زمان املای واژگان گیج نخواهد شد. آموزش خوندن و نوشتن باید به زمانی موکول شه که زبون آموز در مکالمه ی زبون انگلیسی به اندازه کافی پیشرفت کرده باشه.

۳. روش تدریسِ تک زبانه (فقط انگلیسی)

روش تک زبانه یکی از مستقیم ترین روشای تدریس زبون انگلیسیه. در این روش، مدرس و زبون آموز نباید در طول تدریس به زبون مادری خود صحبت کنن. به بیان دیگر، تدریس باید به زبون انگلیسی انجام شه.

در روش تک زبانه، تدریس واژگان در اولویت قرار داره، چون واژگان به ویژه اگه به کمک وسایل کمک آموزشی دیداری تدریس شن، به سهولت به وسیله زبون آموز فراگرفته می شن. وقتی دایره ی واژگان زبون آموز به قدر کافی گسترده شد، مدرس می تونه آموزش واژگان و عناصر ذهنی زبون انگلیسی رو شروع کنه، اما احتیاجی نیس ساختارهای دستوری رو توضیح بده یا روی قوانین دستوری تکیه کنه. در این روش، پیچیدگیای زبون انگلیسی به شکل ذاتی یاد گرفته می شن و زبون آموز الگوهای زبانی رو فقط از راه تمرین و استفاده از الگوهایی که مدرس ارائه می ده، فرامی گیرد.

در آخر کلاس ، مدرس ممکنه زمانی رو به رفع اِشکال اختصاص بده تا زبون آموزان بتونن اشکالات شون رو دور و بر درس اون جلسه مطرح کنن و از سردرگمی دربیایند. در روش تک زبانه همین که تسلیم سختیای یادگیری زبون انگلیسی نشید، کافیه تا این زبون رو به طور طبیعی یاد بگیرین.این روش مناسب چه افرادیه؟

روش تک زبانه بیشتر مناسب موقعیت هاییه که مدرس به زبون مادری زبون آموز مسلط نیس که در این صورت، برگزاری جلسات رفع اشکال غیرممکن میشه. این روش مناسب موقعیت هاییه که زبون مادری زبون آموزان شرکت کننده در کلاس با همدیگه متفاوته. اینطوری میشه مشکلات و محدود کردنایی رو که معمولا به دلیل زبون مادری غیرمشترک ایجاد می شن، ندیده گرفت و پرقدرت تر روی زبون انگلیسی تمرکز کرد.

۴. روش تدریسِ ترجمه ای

روش ترجمه ای تا حدودی به روش دستوری شبیهه فرقش اینه که در این روش، ساختار زبون انگلیسی بر زبون مادری زبون آموز ارجحیت داره. اِعمال این روش فقط در صورتی امکان پذیره که مدرس به زبون مادری زبون آموزان مسلط باشه و همه زبون آموزان شرکت کننده در کلاس هم به یک زبون صحبت کنن.

در روش ترجمه ای، زبون انگلیسی مثل بقیه دروس تدریس می شه. عناصر مختلف زبون مثل واژگان، دستور، راه، مکالمه، خوندن و نوشتن در هر جلسه مورد توجه قرار می گیرن. در این روش، استفاده از برگهای یادداشت خیلی کاربرد داره. زبون آموز می تونه واژگان و مفاهیم دستوری زبون انگلیسی رو روی یک طرف برگها یادداشت کنه و در طرف دیگر، ترجمه ی این نکات رو به زبون مادری خود بنویسد.

مطلب مشابه :  آشنایی با ۵ امتیاز شرکت در یک کار و کاسبی ویکند

در این روش هم مثل روش دستوری باید از زبون آموزان امتحان گرفته شه. سوالا در مراحل آسون باید به زبون مادری زبون آموز مطرح شن و در مراحل بعدی، آزمونا باید به زبون انگلیسی باشن. بخش کلی ی آموزش در این روش از راه توضیحات شفاهی مدرس ارائه می شه و زبون آموزان هم اجازه دارن سؤالات شون رو بپرسند.این روش مناسب چه افرادیه؟

روش ترجمه ای بیشتر مناسب زبون آموزانیه که زبون انگلیسی رو به دلایل آکادمیک دنبال می کنن و هدف شون فقط علاقه یا نیاز به صحبت کردن به زبون انگلیسی نیس. در این روش، مهارتای صحبت کردن، خوندن و نوشتن مهم یکسانی هستن و تدریس قوانین دستوری و مفاهیم ذهنی زبون انگلیسی واسه طبیعی تر شدن روش تدریس حذف نمی شه. زبون انگلیسی در روش ترجمه ای مثل بقیه دروس به شکل ی آکادمیک تدریس می شه و واسه افرادی که به این روش منضبط علاقه مند هستن، خیلی مناسبه.

۵. روش تدریسِ گسترده

روشِ گسترده یکی از مناسب ترین راهکارهای یادگیری زبون انگلیسی به ویژه واسه افراد بزرگ ساله که می تونن به خاطر یادگیری زبون، به کشورهای خارجی سفر کنن. واسه اینکه زبون انگلیسی رو به این روش یاد بگیرین، احتیاجی نیس در هیچ کلاسی ثبت نام کنین، فقط کافیه از منابع پولی و بقیه امکانات مورد نیاز واسه سفرهای خارجی بهره مند باشین.

مثلا به شخصی که زبون انگلیسی رو با لهجه ی بریتانیایی پسند می کرد، پیشنهاد می شه به بریتانیا سفر کنه یا اگه بیشتر مشتاق لهجه ی آمریکاییه، شک نداشته باشین سفر به آمریکا کارسازتر هستش. اما اگه به دنبال یادگیری آکادمیک و منضبط هستین، می تونین از راه ثبت نام در دوره های آموزش زبون در کشورهای خارجی اقدام کنین. البته ، واسه یادگیری زبون انگلیسی به این روش اصلا لازم نیس حتما در دوره های آموزشی ثبت نام کنین.

اقامت در یک کشور انگلیسی زبون باعث می شه که بنا به ضرورت، زبون کشور مقصد رو سریع تر یاد بگیرین. در این حالت، نه تنها دور و بریا تون به زبون انگلیسی صحبت می کنن، بلکه حتی وقتی تلویزیون یا رادیو رو روشن می کنین هم با زبون انگلیسی روبرو می شید، و این زبون تموم جنبه های زندگی تون رو فرا میگیره. با این روش آسون تر می تونین مشکلاتی رو که به دلیل روبرو شدن با زبون مادری تون ایجاد می شن، کنار بزنین و علاوه بر صحبت کردن به زبون انگلیسی، فکر کردن با این زبون رو هم یاد بگیرین.این روش مناسب چه افرادیه؟

همونجوریکه قبلا گفته شد، روش غوطه وری فقط مناسب زبون آموزانیه که از امکانات کافی واسه سفر به کشورهای خارجی بهره مند باشن و بتونن مدت زیادی رو در کشور مقصد اقامت کنن تا خوب به زبون اون کشور مسلط شن.

برگرفته از: blog.udemy.com

(به مدت محدود)

در هر سنی و با هر تحصیلاتی که هستین، در کمترین زمان ممکن، به هر زبانی مسلط می شید


دسته بندی : آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید