تلفنای همراه سرطان زا هستن؟ نگرانی واسه میزان خطر امواج الکترومغناطیس گوشی موبایل روز به روز در حال افرایشه و محققان خیلی به دنبال یافتن پاسخی واسه این نگرانیا هستن. با توجه به اینکه خیلی از رشته های علمی به این مسئله می پردازند، انتظار میره تا چند ده دیگر جواب قطعی اینجور سوالایی به دست آید. نکته جالب توجه اینه که هرچه تحقیقات علمی بیشتر پیش می رن این تصور که امواج گوشی موبایل بی خطر نیستن و می تونن سرطان زا باشن تقویت می شه.

 

شما رو نمی دونم اما من تصمیم گرفتیم بعضی اصول با احتیاط رو رعایت کنم و تا زمانی که دانمشمندان روی تاثیرات این امواج غیریون ساز روی بدن ما تحقیق می کنن، تغییراتی در روش استفاده روزانه از تلفن همراهم بسازم. توجه داشته باشین، زمانی بود که مردم فکر می کردن سیگار کشیدن بی خطره. امروز هم به خطر انداحتن سلامتی مون با استفاده از تلفنای هوشمند کار هوشمندانه ای نیس.

رابطه گوشی موبایل با سرطان

بحث درباره ی اینکه گوشی موبایل می تونه سرطلا ن زا باشه هنوز خیلی داغ نشده و چند سالی زمان لازمه تا به طور ویژه مورد توجه بگیره. تا اینجا ما میدونیم که:

  • امواج گوشی موبایل یه جور انرژی به شکل فرکانس رادیویی هستن که از انواع امواج الکترومغناطیسی بوده و در دسته امواج غیریون ساز قرار می گیرن، مثل امواج مضر مایکروویو و رادار.
  • امواج یون ساز به عنوان امواج سرطان زا شناخته می شن و شامل امواجی مثل اشعه ی ایکس و رادون می شه.

آخرین دلایلی که ادعا می کنن امواج بی سیم می تونن واسه سلامت عمومی خطرناک باشن مربوط به بخشی از اطلاعات منتشر شده از برنامه سم شناسی ملی آمریکاس که ۲۵ میلیون دلار واسه اون هزینه شده. محققان دریافته ان که قرار گرفتن در خطر امواج قوی گوشی موبایل کمی باعث افزایش احتمال تشکیل تومور بدخیم گیلوما در مغز و تومور غیرسرطانی شوانوما در قلب موشای مذکر می شه. شوانوما توموری در غلاف عصبیه.

اتیس دبلیو براولی (Otis W. Brawley)، ریس بخش پزشکی انجمن سرطان آمریکا تحقیقات گذشته رو جزء «علم خوب» و قابل دلیل نامیده و افزودهه:

«گزارش برنامه سم شناسی ملی که امواج فرکانس رادیویی رو به دو مورد از عوامل سرطان زا ربط می ده باعث تغییری ریشه ای در فهم ما از رابطه بین امواج و خطر سرطان شده. یافتها غیرمنتظره هستن، ما به طور منطقی انتظار نداشتیم امواج غیریون ساز بتونن باعث ایجاد این تومور شن. این مثال خیلی خوبیه که نشون می ده چرا تحقیقات جدی در آزمایش خطر سرطان خیلی مهمه. جالبه اشاره شه تحقیقات راحت روی رابطه بین سرطان ریه و سیگار کشیدن با مقاومتای مشابهی روبه رو بوده و دلیلای نظری در اون زمان ادعا می کردن که ارتباطی بین این دو وجود نخواهد داشت».

تحقیقات انجام شده نشون می ده هرچه افراد بیشتر در خطر امواج باشن، این امواج اثر بیشتری بر اونا می ذاره. این نتایج ادعاهای قبلی مبنی بر اینکه امواج گوشی موبایل می تونه خطر تشکیل گیلوما رو زیاد کنه تایید می کنه. علاوه بر این تومور عصب شنوایی هم به استفاده از گوشی موبایل مربوطه.

مطلب مشابه :  خوراکی ها می تونن حال روحی ما رو بهتر کنن؟ "در سال ۲۰۱۱ سازمان جهانی بهداشت، امواج گوشی موبایل رو در رتبه B2 عوامل سرطان زا قرار داده و معنی اون اینه که می تونن واسه آدم سرطان زا باشن. از اونجا که گوشی موبایل از ده ۹۰ میلادی به شکل گسترده در دسترس مردم بوده، مطالعه واسه بررسی اثرات بلندمدت اونا روی افرادی که در خطر امواج تلفن بودن ناکارآمده، چراکه ممکنه خیلی از اثرات بلندمدت اون هنوز ظاهر نشده باشه.

مطالعاتی که روی امواج پخش شده از گوشی موبایل و تومورها و بقیه مریضا انجام شده نتایج زیر رو به دست داده:

  • محققان سوئدی دریافتند که خطر وجود تومور در بخشی از سر که گوشی موبایل به مدت ۱۰ سال یا بیشتر در طرف اون گرفته می شده بیشتره.
  • بیشتر تحقیقات دیگر دریافته ان، اینجور نیس که تومورهای مغزی در بخشی از سر که افراد گوشی موبایل خود رو استفاده می کردن بیشتر رشد کنن.
  • بیشتر تحقیقات نشون دادن که نسبتی بین افزایش استفاده از گوشی موبایل و افزایش خطر وجود تومو در سر وجود نداره.
  • در کسائی که در نوجوانی از گوشی موبایل استفاده می کردن احتمال تشخیص سرطان مغز ۴ یا ۵ برابر بیشتره.
  • واسه مردانی که در خطر امواج گوشی موبایل بودن در مقایسه با مردانی که در خطر اینجور امواجی نبوده ان، اسپرما با سرعت سه برابر بیشتر می میرن و دی ان ای میتوکندری اونا سه برابر بیشتر آسیب می بینه.

اتحاد بهداشت محیط زیست اعلام کرده که بیشتر مطالعاتی که اعلام کردن امواج گوشی موبایل باعث افزایش خطر تشکیل تومور نمی شن مطالعاتی بودن که در دوره های کمتر از ۵ یا ۷ سال انجام شدن. در حققیت این سازمان اعلام کرده رشد تومور در مغز ممکنه ۱۰ سال یا بیشتر طول بکشه.چند روش آسون واسه اینکه از خودتون در برابر امواج گوشی موبایل محافظت کنین

میدونید نوموفوبیا -ترس از به همراه نداشتن گوشی موبایل- یک مسئله واقعیه؟ با وجود بیشتر از ۳۰۰ میلیون مشترک گوشی موبایل در آمریکا و میلیونا انسانی که از در دست نبودن گوشی موبایل شون می ترسن، روشن می شه که ما در خطر یک بحران سلامتی عمومی هستیم. حتی اگه هیچ ارتباطی بین گوشی موبایل و سرطان هم وجود نداشته باشه.

بی توجه به اینکه امواج گوشی موبایل باعث دچار شدن به سرطان می شن یا نه، دانشمندان به این نتیجه رسیدن که این امواج باعث بهم خوردن تعادل pH بدن و اسیدی تر شدن اون می شن. تلفنای همراه باعث آسیب دیدم اسپرما و هم موجب مشکل در خواب و مشکل در متابولیسم گلوکوز می شه. این تاثیرات دلایل کافی به ما میدن که از خود در برابر این امواج محافظت کنیم. بایید نگاهی بندازیم به بعضی روشایی که به ما کمک می کنن کمتر در خطر امواج گوشی موبایل باشیم.

۱. فاصله بسازین

مطلب مشابه :  آشنایی با نکاتی کلیدی درباره صحبت کردن در جمع

با استفاده از بلندگوی تلفن و یا هدست موقع مکالمه، گوشی موبایل رو از بدن تون دور نگه دارین. قدرت امواج الکترومغناطیس در فاصله ۲ اینچی ۷۵ درصد کاهش پیدا میکنه و در فاصله ۹۰ سانتی متری ۵۰ بار ضعیف تر می شن.

۲. تلفن رو در جیب خود نگذارید

گوشی موبایل خود رو در جیب و یا زیر بالش نگذارید. حتی اگه با تلفن صحبت نکنین، بازم دستگاه شما در حال انتقال سیگنال به نزدیک ترین برج مخابراتیه و شما رو در خطر امواج قرار می ده.

۳. بیشتر پیام بفرستید و کمتر صحبت کنین

پیام فرستادن بدن شما رو به مدت زمان کمتری در خطر امواج قرار می ده. هنگامی دکمه ارسال رو زدید تلفن رو در فاصله بیشتری از خود بذارین.

۴. از گوشی موبایل خود به عنوان ساعت زنگدار استفاده نکنین

اگه این کار رو می کنین تلفن رو در حالت پرواز و یا خارج از سرویس بذارین تا از مشکل امواج در خواب تون جلوگیری کنین.

۵. از گوشی موبایل هنگام رانندگی در بزرگراه استفاده نکنین

هنگامی که تلفن شما به آنتنای مخابراتی مختلف وصل می شه شدت امواج افزایش پیدا می کنه. پس در ماشین، قطار، اتوبوس، هواپیما و آسانسور از گوشی موبایل استفاده نکنین.

توجه: تلفن بی سیم خونگی هم مثل گوشی موبایل از امواج الکترومغناطیس مایکروویو استفاده می کنه پس بهتره در خونه از تلفن بی سیم استفاده نشه.

بهتره طوری زندگی کنیم که هرچه کمتر در خطر امواج قرار بگیریم، اما واسه کودکان این یک مسئله ضروریه. چراکه جمجه ی کودکان نازکه و امواج می تونن عمیق تر در اون نفوذ کنن.

سخن پایانی: تلفنای همراه باعث سرطان می شن؟

تحقیقات جداگونه ادعا می کنن امواج گوشی موبایل می تونن باعث افزایش خطر دچار شدن به بعضی سرطانا مثل گیلومای بدخیم در مغز و شوانوما در قلب شن. از اونجا که استفاده از گوشی موبایل از ده ۹۰ میلادی گسترده شده، هنوز به طور کامل اثبات نشده که این وسیله سرطان زاس یا نه.

با توجه به اینکه چند ده طول کشید تا ثابت شه که سیگار کشیدن سرطان زاس در مورد تلفنای همراه هم باید مراقب بود. تا کنون دلایلی زیادی مبنی بر اینکه تلفنای همراه باعث مشکل در خواب، مشکل در متابولیسم گلوکوز و افزایش خطر دچار شدن به سرطان می شن به دست اومده. پس پیشنهاد می شه اصول احتیاطی رو جدی بگیرین و اقدامات آسون ای واسه دور نگه داشتن گوشی موبایل از بدن تون انجام بدین.مثلا موقع خواب گوشی موبایل رو بیرون از تخت خواب خود بذارین، به جای اینکه تلفن رو نزدیک گوش خود بگیرین و با اون صحبت کنین، پیام بفرستید و تلفن رو دور از خود بذارین. موقع رانندگی یا پرواز و هم در آسانسور تلفن خود رو خاموش کنین و یا در حالت پرواز بذارین. علاوه بر این در خونه از تلفن بی سیم استفاده نکنین چون که این تلفنا هم مثل تلفنای همراه امواج خطرناکی منتشر می کنن.

برگرفته از: draxe.com

دسته بندی : آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید