می 8, 2021

امنیت بانکداری الکترونیک،پایان نامه درباره بانکداری الکترونیکی

امنیت:

از جمله چالش های پیش روی بانکداری الکترونیکی مسایل امنیتی است و همانگونه که رواج هر فناوری در جامعه نیازمند فراهم کردن زیرساخت ها برای پذیرش و جلب اطمینان مشتریان می باشد، بانکداری الکترونیکی نیز به عنوان فناوری نوین در صنعت بانکداری، به زیرساخت های امنیتی برای تداوم و پذیرش عمومی نیاز دارد. امنیت اولین و مهمترین موضوع در بحث بانکداری الکترونیکی است و این مهم در مورد بانکداری اینترنتی بیشتر جلوه می کند زیرا محیط مجازی در ذات خود ناامن است. در فرایند بانکداری الکترونیکی امنیت به معنای شناخت هویت مشتری و بانک و همچنین حفظ اطلاعات در طول فرایند انتقال آن است.

به طور کلی یکی از عوامل مهم در مقبولیت و گسترده شدن فرایندهای بانکداری الکترونیکی، توسعه نرمافزاری و افزایش امنیت در سیستم های آن است و به همین علت مساله امنیت حتی در کشورهای بسیار پیشرفته نیز همچنان یک چالش به شمار می آید. شایان ذکر است که مسایل امنیتی در سیستم های الکترونیکی انتقال وجوه در چهار بخش اصلی خلاصه می شوند: 1) اتصالات، 2) رایانه ها، 3) پایانه ها، 4)کارت های بانکی. با توجه به همین مورد ذکر شده به تشریح هریک از مولفه ها پرداخته می شود.

5-1- امنیت اتصالات ارتباطی: اتصالات ارتباطی در سیستم بانکداری نوین در برابر شیوه های مختلفی که برای قطع پیام و یا اجازه حملات انفعالی (مانند شنود غیر مجاز) و یا حملات فعال (مانند تغییر یا جایگزینی پیام) به کار می روند، آسیب پذیرند. در ارتباطات از طریق ماهواره و امواج کوتاه به اتصال فیزیکی نیاز نیست زیرا یک آنتن مناسب اجازه ایجاد کانال ارتباطی بین ایستگاه های فرستنده و گیرنده را می دهد. بنابراین در قطع ارتباطات به سیستم های ارتباطی بی سیم نیاز است. با تغییر در داده های مخصوص مبادله غیر مجازی انجام می شود. برای مثال با ایجاد تغییر در داده ها پول می تواند به حساب یک موسسه یا حساب بانکی به اشتباه واریز شود یا مقادیر مبادله تغییر نماید یا یک پیام بدهی مجازی – برداشتن پول از حساب شخص- به یک پیام بدهی مورد قبول تبدیل شود.

5-2- امنیت رایانه ها:امروزه استفاده همزمان،ارتباطات درون خطی و لحظه ای، فعل وانفعالات پایانه ای و اتصالات داده ای در رایانه ها معمول شده است . این ابداعات فناوری به همراه توسعه كاربرد رایانه استفاده نادرست از رایانه ها را افزایش داده است . دستیابی به یك رایانه از طریق پایانه راه دور یا دیگر دستگاه های جانبی مانند كارت خوان میسر میشود . از این طریق برنامه ها یا داده های كه در رایانه ذخیره یا در یك سیستم رایانه ایی پردازش شده اند می توانند در معرض نسخه برداری، تغییر، جانشینی ویا حتی نابودی قرار گیرند. امنیت رایانه ها به عنوان بخشی از مساله امنیت ، از چالش های پیش روی بانكداری الكترونیكی می تواند در جهت پیش برد اهداف بانكداری الكترونیكی در جلب اطمینان مشتریان بسیار موثر باشد هرچند كه تامین امنیت در رایانه های ارتباطی در مقایسه با تامین امنیت ارتباطی بسیار دشواراست وهزینه بالایی دارد.

5-3-امنیت پایانه ها : در نظام انتقال الكترونیكی وجوه در بانكداری الكترونیكی ،كسانی كه حق دستیابی به پایانه را دارند، از راه های مختلف می توانند امنیت آن را از بین ببرند. برای مثال ، از جمله مواردی كهعوامل داخلی نظام بانكداری نوین باعث اختلال در امنیت پایانه ها می شوندگعبارتند از ” مرور اطلاعات كارت خوان” بررسی و آزمایش پایانه نظام الكترونیكی وجوه برای یافتن كلید رمز، استخراج اطلاعات وارد شده در پایانه به شیوه الكترونیكی واستخراج اطلاعاتی موسسه صادر كننده كارت ، از این دید، تامین امنیت پایانه ها در نظام بانكداری الكترونیكی ، به عنوان یكی از مهمترین زیر ساخت های امنیتی در جلب اعتماد مشتریان برای استفاده از خدمات بانكی و مالی به حساب می آید.

5-4- امنیت کارت های بانکی : نسخه برداری و جعل مارت از جمله موارد اصلی تخلفات رایج کارت ها هستند و امروزه برای جلوگیری از بروز چنین تخلفاتی کارت هایی با خصوصیات تصادفی ساخته می شوند. دارندگان کارت اعتباری می توانند هر نوع کالا یا خدمات را به راحتی از طریق اینترنت خریداری کنند و بهای آن را با ارایه شماره کارت خود پرداخت نمایند. (کیاکجوری و نوبتی، 1387، ص23)