آوریل 13, 2021

انتقال و فوق توزیع برق:پایان نامه کارایی شرکت برق پس از هدفمندی یارانه

 انتقال و فوق توزیع

محل احداث نیروگاه های بزرگ برق کشور با توجه به عوامل مختلف فنی ، اقتصادی و اجتماعی تعیین می گردد از جمله این عوامل وجود منابع سوخت ، آب و فاصله با مناطق مسکونی ( به لحاظ جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی ) و . . . .می باشد . از آنجا که غالبا تجمع این عوامل در مجاورت مراکز مصرف برق امکان پذیر نیست لذا خطوط انتقال به عنوان رساننده نیرو از مراکز تولید به مراکز مصرف عمل می کند . بعلاوه احداث پست های انتقال و فوق توزیع به منظور افزایش یا کاهش ولتاژ به گونه ای که با مراکز تولید و مصرف سازگاری ایجاد نمایند ، نیز ضروری است و علل احداث و توسعه خطوط انتقال و فوق توزیع وپست های مربوط به طور خلاصه به شرح زیر است :

  • پاسخگویی به نیاز مصرف رو به افزایش مشترکین ، مستلزم افزایش قدرت تولید نیروگاه ها و ظرفیت خطوط و پست های انتقال و فوق توزیع می باشد .
  • افزایش پایداری و قابلیت اطمینان سیستم
  • رساندن نیروی برق به نقاط مختلف کشور بر حسب نیاز مصرف کنندگان با داشتن تلفات انرژی
  • ایجاد ارتباط با کشور های مجاور و مبادله انرژی با آن ها استفاده از اختلاف افق بین نقاط دوردست کشور در جهت استفاده بهینه از تاسیسات برق احتراز از پراکندگی نیروگاه های کوچک محلی که هزینه های سنگینی را به اقتصاد کشور تحمیل می نماید و بهره برداری از آنها دشواری های زیادی دارد .

در حال حاضر سطوح متداول ولتاژ انتقال و فوق توزیع در سیستم بهم پیوسته برق کشور از 400 و 230 کیلو ولت برای خطوط انتقال و پست های مربوطه و 132 ، 66 ، 63 کیلوولت برای خطوط و پست های فوق توزیع ضمنا شبکه بهم پیوسته برق علاوه بر آنکه در سطوح کشور پهناور ایران جاری است با کشور های همجوار ترکیه ، ارمنستان ، پاکستان ، افغانستان ، آذربایجان ، ترکمنستان ، عراق و منطقه نخجوان مبادله انرژی مینماید [11] .

2-5-1 انتقال انرژی الکتریکی

انتقال و تحویل انرژی الکتریکی تولید شده در نیروگاه های برق به شبکه های توزیع برق توسط پست ها و خطوط انتقال و فوق توزیع برق صورت می گیرد .

خطوط و پست های انتقال و فوق توزیع  برق علاوه بر پاسخگویی به مشترکین برق سراسری ، در افزایش پایداری شبکه و مبادله انرژی الکتریکی با کشورهای همسایه ، نقش بسزایی دارند . انتقال انرژی الکتریکی شامل کلیه مباحث پس از تولید برق در نیروگاه و قبل از تحویل آن به خطوط فشار متوسط و فشار ضعیف می شود . موارد مهم که در سال های اخیر مطرح گردیده چنین است :

به دلیل وسعت و موقعیت جغرافیایی کشور در منطقه ، شبکه برق ایران عملا می تواند مرکزیت و راهبردی شبکه برق کشور های همسایه را به عهده بگیرد ، زیرا صنعت برق ایران تجربه بسیار زیادی در برقراری ارتباط با شبکه های برق کشور های همجوار و مبادلات انرژی الکتریکی ، از جمله جمهوری آذربایجان ، ارمنستان ، ترکیه ، ترکمنستان ، افغانستان ، پاکستان و عراق را دارد . هم اکنون هفت کشور فوق به ایران متصل هستند و این مشابه حالتی است که در گذشته برای اروپا به وجود آمده بود .

تاکنون ولتاژ خطوط انتقال نیروی برق کشور در سطوح 400 و 230 کیلو ولت است ، اما اخیرا پروژه های خط و پست با ولتاژ 765  کیلو ولت از جنوب کشور به مرکز به تصویب رسیده ومراحل مطالعاتی خود را سپری می کند . تا پایان سال 1392  ، از مجموع 17985 نفر کل کارکنان شرکت های برق منطقه ای 2/58  درصد در معاونت های انتقال و بهره برداری ( 9589 نفر ) و طرح و توسعه ( 881  نفر ) ، مشغول کارند [11] .

  • طول خطوط انتقال و فوق توزیع به ترتیب به 50215 و 69304 کیلومتر مدار رسید .
  • ظرفیت پست های انتقال و فوق توزیع به ترتیب به 125908 و 91108 مگاوات آمپر رسید .
  • طول خطوط و ظرفیت ترانسفورماتورهای شبکه توزیع فشار متوسط و ضعیف به ترتیب 714 هزار کیلومتر و 100368 مگاوات آمپر رسید که به ترتیب رشد 8/2 و 1/5 درصدی نسبت به سال پیش را نشان می دهد .
  • طول خطوط شبکه فیبر نوری 16095 کیلومتر در حال بهره برداری ، 1757 کیلومتر آماده بهره برداری 1773 کیلومتر نیز در دست اقدام می باشد .
  • تبادل انرژی الکتریکی در طی سال 1392 برابر 11586 میلیون کیلووات ساعت صادرات و 3707 میلیون کیلووات ساعت واردات بوده است .
  • تلفات انرژی برق از 16/15 درصد در سال 1391 به 78/14 درصد در سال 1392 بالغ گردید .

 

2-5-2 توزیع انرژی الکتریکی

بخش توزیع نیروی برق رابط بین صنعت برق و مشترکان است و نقشی چند سویه بر عهده دارد : نخست خدمت رسانی به مشترکان و تامین رضایت ایشان و فروش انرژی برق به عنوان یک کالای اقتصادی ، دوم ایفای نقش فنی برای نگهداری ، راهبردی و توسعه شبکه های توزیع و سوم حفظ ارتباط و هماهنگی با بخش های بالادست صنعت برق به طوری که موجبات ادامه فرایند تولید و عرضه برق حاصل گردد و راه توسعه این صنعت هموار شود . بخش توزیع نیروی برق که مرحله نهایی از زنجیره برق مشتریان می باشد همواره  با رشد  مداوم و تغییر مستمر و سریع رفتار مصرف کنندگان از نظر کمی و کیفی مواجه بوده است [11] .