آوریل 12, 2021

باتری سامسونگ نوت 5 Samsung Galaxy Note 5 battery  

 

 

 

گوشی گلکسی Note 5 که در سال 2015 عرضه شد دارای باتری داخلی  Li-Po  با ظرفیت 3000mAh  است  وقتی   سامسونگ گلکسی نوت 4 را معرفی کرد در همان ابتدا بسیاری از سامسونگ به علت قرار دادن باتری یکسان نسبت به گلکسی نوت 3 انتقاد کردند. این انتقاد‌ها در حالی رخ داد که سامسونگ  با تغییراتی که در نوت 4 ایجاد کرده بود نتایج بسیار خوبی گرفت

سامسونگ گکلسی نوت 5 و اس 6 اج پلاس را رسما معرفی کرد. باز هم به نظر می‌رسد همین انتقاد‌ها به سمت سامسونگ می‌روند چرا که سامسونگ از باتری با ظرفیت پایین‌تر نسبت به گلکسی نوت 4 استفاده کرده است. سامسونگ در گلکسی نوت 4 باتری با ظرفیت 3250 میلی آمپری در گوشی قرار داده اما در نوت 5 باتری 3000 میلی آمپری قرار گرفته شده است. شاید تجربه‌ی سال گذشته باعث شد تا بسیاری به سامسونگ امید داشته باشند که حتما تغییر ظرفیت باتری با هدف صورت گرفته است. به راستی نیز همین طور است. نتایج باتری منتشر شده نشان از بهبود عملکرد باتری دو فبلت گلکسی نوت 5 و اس 6 اج پلاس نسبت به گلکسی نوت 4 می‌دهد در حالیکه باتری این دو دارای ظرفیت کمتری نیز می‌باشد.

 

 

در تست‌های گرفته شده از گلکسی نوت 5 این گوشی توانست با یک بار شارژ شدن تا 9 ساعت و 11 دقیقه دوام بیاورد. همانطور که در تصویر نیز می‌بینید گلکسی نوت 4 حدودا نیم ساعت کمتر از نوت 5 عمل می‌کند و 8 ساعت و 43 دقیقه را برای خود ثبت کرده است. البته گلکسی نوت 5 هنوز فاصله‌ی زیادی را با صدرنشینان این جدول دارد. برای مثال گوشی Motorola DROID Turbo با باتری قدرت‌مند 3900 میلی آمپری خود توانسته بیش از 10 ساعت نیز دوام بیاورد که برای یک گوشی هوشمند نتیجه‌ای بسیار خوب می‌باشد. با این حال همچنان گلکسی نوت 5 از رقیبان فعلی خود از جمله آیفون 6 اس پلاس، اچ تی سی وان M9 و ال جی G4 بهتر عمل کرده است.

 

 

یکی دیگر از پارامترهایی که در مورد باتری ها مهم است مدت زمان شارژ شدن آنها می باشد. همان گونه که می بینید زمان شارژ شدن باتری این گوشی حدود 81 دقیقه است که خیلی خوب است وحدود 15 دقیقه زودتر از گوشی گلکسی Note 4 شارژ می شود. هم چنین دو حالت ذخیره ی باتری به نام های Power Saving و Ultra Power Saving روی این گوشی وجود دارد. این حالات قابلیت های غیر ضروری گوشی را خاموش می کنند تا گوشی شما چند ساعت بیشتر دوام آورد

 

 

 

تست استقامت کلی 

عملکرد فوق‌العاده‌ی چیپست اگزینوس 14 نانومتری 7420 این امکان را برای سامسونگ گلکسی نوت 5 فراهم کرد که در تست باتری به مدت 85 ساعت در حالت آماده به کار دوام بیاورد. به این ترتیب فبلت (Phabelt) نوت 5 با یک بار شارژ، به مدت 3 روز کامل دوام می‌آورد.
با این اوصاف، عملکرد خوبی که باتری 3000 میلی‌آمپرساعتی گلکسی نوت 5 نشان داد، می‌تواند برای آن دسته از کاربرانی هم که استفاده‌ی زیادی از گوشی دارند، رضایت‌بخش باشد
 

 

تآموزش تعویض باتری گوشی گلکسی نوت 5

اگرچه باتری گلکسی نوت 5 سامسونگ جدانشدنی است و کاربر خیلی راحت نمی‌تواند آن را از گوشی جدا کند، اما با این حال انجام این کار و تعویض باتری گلکسی نوت 5 سامسونگ کار سختی نیست. طبق تخمینی که ما زده‌ایم برای انجام این کار چیزی در حدود 15 الی 30 دقیقه زمان لازم خواهد بود. در ادامه مطالب تعمیرات موبایل قصد داریم به آموزش تصویری نحوه تعویض باتری گلکسی نوت 5 سامسونگ بپردازیم.
منبع: ifixit

مرحله 1: جداسازی درب پشت

 • با هیتر مادون قرمز،سشوار یا آی‌اوپنر به درب پشت گلکسی نوت 5 گرما اعمال کنید. اگر از سشوار برای انجام این کار استفاده می‌کنید باید زمان زیادتری صرف گرما دادن به لبه های درب پشت شود. گرما را در حالت نسبتا ملایم قرار داده و با فاصله 10 سانتیمتر برای مدت زمان 1 الی 2 دقیقه به هر یک از لبه های درب پشت اعمال کنید.
  •    ساکشن کاپ را روی درب پشت گلکسی نوت 5 تعمیری نصب کنید. دقیقا مثل عکس دوم با انگشت اشاره گیره ساکشن کاپ را بگیرید و با و انگشت دیگرتان بدنه گوشی را نگه دارید. ساکشن کاپ را به سمت بالا بکشید و به تدریج شدت نیروی کششی را افزایش دهید تا شکاف باریکی روی لبه زیرین درب پشت گوشی ایجاد شود.
  •    نوک یک پیک را به آرامی در شکاف ایجاد شده فرو ببرید و آن را به سمت راست هدایت کنید. یک پیک دیگر را هم از لبه زیرین به زیر درب پشت گوشی فرو برده و به سمت چپ هدایت کنید. پیک ها را در اطراف درب پشت گوشی حرکت دهید تا این درب کاملا از بدنه گلکسی نوت 5 تعمیری جدا شود.

 

 

مرحله 2: باز کردن پیچ های نگهدارنده فریم میانی

 • نکته: سامسونگ در طراحی گلکسی نوت 5 هم از یک درپوش محافظ استفاده کرده که روی مادربرد و قطعات سخت افزاری گوشی قرار می‌گیرد. به این درپوش پلاستیکی و محافظ اصطلاحا فریم میانی (Mid Frame) گفته می‌شود. به منظور تعویض باتری گلکسی نوت 5 لازم است این فریم از روی بدنه گوشی جدا شود.
  بیست پیچ نگهدارنده فریم میانی گلکسی نوت 5 تعمیری که در عکس با رنگ قرمز مشخص شده‌اند را باز کنید.

 

مرحله 3: جداسازی فریم میانی

 • گلکسی نوت 5 تعمیری را مثل عکس اول در دستتان بگیرد. با انگشت شست دست راستتان بخشی که در عکس مشخص شده را به سمت بیرون هول دهید و سایر قسمت های قاب گوشی را ب سمت عقب بکشید.
  •    وقتی بدنه گوشی کمی از فریم میانی آن فاصله گرفت، آن را با انگشت گرفته و کاملا از فریم میانی گلکسی نوت 5 تعمیری جدا کنید.
  •    فریم میانی گوشی را در گوشه‌ای امن قرار داده و ادامه پروسه تعویض باتری گلکسی نوت 5 سامسونگ را روی بدنه اصلی آن دنبال کنید.

 

 

 

مرحله 4: جداسازی و تعویض باتری گلکسی نوت 5

 • کانکتور باتری گوشی را به شیوه‌ای که در عکس اول شنان داده شده با نوک اسپاتول باز کنید.
  •    نوک اسپاتول را از لبه تحتانی به زیر باتری گوشی فرو برده و خیلی آرام آن را به سمت بالا هدایت کنید تا باتری گلکسی نوت 5 تعمیری از روی بدنه آن بلند شود.
  •    لبه باتری را با دست گرفته و کامل از گوشی جدا کنید. می‌توانید تعویض باتری گلکسی نوت 5 را انجام دهید. به منظور بستن گوشی مراحل عنوان شده را به صورت معکوس طی کنید. چنانچه در رابطه با هر یک از مراحل شرح داده شده سوالی داشتید، می‌توانید ضمن تماس با کارشناسان واحد تعمیر شرکت موبایل کمک از آن ها راهنمایی دقیق تری بخواهید.