می 9, 2021

با لاورن پاول جابز، چهارمین زن ثروتمند جهان آشنا شوید

لاورن پاول جابز، فقط همسر قبلی استیو جابز فقید نیس. ایشون یه مدیر برجسته و بشردوسته که با ثروت کلان خود، تلاش در قشنگ تر کردن دنیا داره. براساس گزارش گذشته Wealth-X، ایشون حالا چهارمین زن پولدار دنیاس و اسمش در میان ۵۰ پولدار جهان دیده می شه.

پس از درگذشت همسرش در سال ۲۰۱۱، پاول ثروت اون، که سهام اپل و دیزنی بود رو به ارث برد و به یه باره میلیاردر شد. از اون زمان تا به امروز، ارزش داراییای پاول جابز ۱۴٫۴ میلیارد دلار برآورد شده.

با این حال، اون هیچ وقت علاقه ای به صحبت کردن در مورد زندگی شخصی خود نداشته و جزئیات چندانی از زبون اون دور و بر رابطه اش با جابز و خونواده اش بیان نشده اما در مورد فعالیتای بشردوستانه اش بسیار شنیده ایم.

در ادامه نگاهی به زندگی ایشون به روایت تصویر داریم.

لاورن پاول جابز سال ۱۹۶۳ در شهر West Milford ایالت نیوجرسی از مادری معلم و بابایی ملوان زاده شد. پدرش وقتی که لاورن فقط سه سال داشت، در حادثه ای هوایی درگذشت. مادر لاورن بعدا دوباره ازدواج کرد.

پس از فارغ التحصیلی در دو رشته علوم سیاسی و اقتصاد در دانشگاه پنسیلوانیا، پاول در وال استریت واسه مریل لینچ و گلدمن ساچز کار کرد. پس از اون در سال ۱۹۸۹ به استنفورد رفت تا در رشته MBA تحصیل کنه.

همون دوران تحصیل در استنفورد بود که پاول با جابز آشنا شد. استیو به یه سخنرانی در دانشگاه دعوت شده بود و قبل اینکه اونو فرا بخونن تا سخنرانی اش رو شروع کنه، چند دقیقه ای به طور اتفاقی کنار همسر آینده اش نشست. پس از سخنرانی، استیو اونو به خوردن شام دعوت کرد و لاورن پاول جوون قبول کرد. از اون روز تا سال ۲۰۱۱ این دو با هم بودن.

این دو در ماه مارس سال ۱۹۹۱ در پارک ملی یوسمیت با همدیگه ازدواج کردن.

حاصل این ازدواج، سه بچه با اسمای رید، ارین و ایو بود. جوون ترین اونا ایو، پاییز سال پیش رو به کالج میره و پاول تنها باقی می مونه. با این حال ایشون خوشحاله که با بزرگ شدن بچه هاش، فرصت کاری اش تا ۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته زیاد می شه.

وقتی استیو جابز بر اثر سرطان در سال ۲۰۱۱ درگذشت، لاورن پاول، ۵٫۵ میلیون سهم از اپل و ۷٫۳ درصد از سهام والت دیزنی رو صاحب شد. با کل ارزش دارایی ۱۴٫۴ میلیارد دلار، اون حالا چهل و هفتمین فرد پولدار و چهارمین زن پولدار دنیاس.

ارزش سهام اون در دیزنی نسبت به ۵ سال پیش که جابز درگذشت، سه برابر شده و ۱۲ میلیارد دلار از کل سهام اونو تشکیل میده. اون به تنهایی بزرگ ترین سهام دار شرکت والت دیزنیه، بدون اینکه مشارکتی در روند پیشرفت اون داشته باشه.

با وجود اینکه ایشون با یکی از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین شخصیتای جهان ازدواج کرده بود، اما هیچ وقت تماشاچی باقی نمونه. اون با تکیه به علم خود، فعالیت هاش رو پی گرفت.

اوایل دهه ۹۰، ایشون Terravera رو ساخت، شرکتی فعال در مورد تولید مواد غذایی طبیعی با هدف پیشرفت مواد اولیه آلی مثل غلات و حبوبات. ایشون بعد از کار کناره گرفت تا بیشتر به خونواده اش برسه.

در سال ۱۹۹۷، پاول جابز College Track رو ساخت. سازمانی غیر انتفاعی که به افراد کم بضاعت کمک می کرد وارد کالج شن. تا به امروز، فعالیت این موسسه به ۸ ساختمون بزرگ در سراسر کالیفرنیا، کلورادو و لوییزیانا پیشرفته.

اوایل سده جدید میلادی، پاول روی Emerson Collective وقت گذاشت؛ سازمانی که قرار بود روی مهاجرت، عدالت اجتماعی و تحصیل تمرکز کنه.

سپتامبر سال گذشته، پاول جایز ۵۰ میلیون دلار از راه Emerson به XQ: The Super School Project اهدا کرد؛ سازمانی که می خواد نظام آموزشی دبیرستانا رو از درون به بیرون از این رو به اونو کنه. اون حالا عضو هیئت مدیره XQ هم هست.

XQ قراره ۱۰ برنده از بین شرکت کنندگان خود انتخاب کنه و به اونا سرمایه بده تا طرح خود واسه ساخت مدارسی متفاوت رو اجرا کنن. این مدارس قراره دانش آموزان خود رو هم واسه کالج و هم واسه زندگی آماده سازه. پاول جابز میگه: «فاصله بزرگی میان اون چیزی که دانش آموزان واسه آینده شون میخوان و اون چیزی که در مدرسه به اونا آموزش میدن هست.»

با این حال، فعالیتای ایشون به همینجا ختم نمی شه. ایشون عضو ثابت ارگانایی چون بنیاد آمریکای جدید، آموزش واسه آمریکا و حفاظت بین المللیه. اون عضو هیئت امنا دانشگاه استنفورد و هم اینکه شورای روابط خارجه هم هست.

مثل همسرش، پاول جابز هم علاقه ای به صحبت در مورد نقطه نگاه شخصی اش به صورت عمومی نداره اما تازگیا ایشون چیزای جدیدی واسه گفتن داشته. ایشون مبلغ زیادی رو به کمپین تبلیغات ریاست جمهوری هیلاری کلینتون اهدا کرده و هم اینکه در نامه ای لب به تشویق از اون باز کرده.

پاول نقش موثری در تشکیل اپل و البته برتری استیو جابز داشته. اون در سال ۲۰۰۹ از والتر آیزاکسون خواست تا بیوگرافی همسرش رو بنویسه. اما با این حال، انگار ایشون مثل تیم کوک و جانی آیو از خوندن کتاب راضی نبوده.

اکتبر سال گذشته، ایشون فیلم Steve Jobs رو سرزنش کرد و اونو «خیالی» خواند. ایشون از همون لحظات اول مخالف فیلم نامه بوده و شخصا با کریستین بیل و لئوناردو دی کاپریو تماس گرفته تا اونا رو از قبول کردن این نقش منصرف کنه.

سرمایه گذاری درست از ثروتی که واسه ایشون به جا مونده، نگرانی اصلی پاول جابزه. دوستان و همکارانش می گن شخصیت ایشون به گونه ایه که انگار ایشون واسه استیو جابز ساخته شده بود. لئون ویزلتیر، از همکاران جدید پاول میگه که اون زن بسیار قوی و ایده آل گرا هستش که هیچ شکی در مورد آرمانای خود نداره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *