می 16, 2021

منابع مقالات علمی : بررسی عوامل مؤثر در کاهش خطاهای انسانی در عملیات مالی با استفاده …

 • غفلت
 • همان طوری که مشخص است انسان به‌عنوان جزیی از یک سیستم تولیدی دارای اهمیت ویژه‌ای است، ولی امکان خطا در اعمال انسانی نیز وجود دارد. خطاهای انسانی از جمله مباحثی هستند که در جهان مدیریت نظری و عملی امروزه، بخش قابل توجهی از وقت، بودجه و توجه صاحب‌نظران و مدیران را به خود اختصاص می‌دهند.
  ۲-۸ موانع به کارگیری روش‌های آنالیز خطاهای انسانی

  1. ۱. متدولوژی خیلی کمی در مورد آنالیز خطاهای انسانی منتشر شده است.
  2. خطاهای انسانی غیرقابل اجتناب هستند و برخی معتقدند چرا بایددر برابرآن حفاظ قرار داده شود، که این نگرش خود به بروز خطاهای پنهانی کمک می‌کند.
  3. پیش‌بینی خطاهای انسانی بسیار مشکل است به ویژه وقتی بروز خطا ناشی از عواملی چون خستگی، بی‌توجهی و‌… باشد.
  4. راهکارهای حفاظت در برابر خطاهای انسانی بسیار هزینه‌زا هستند.
  5. تکنیک‌های مدل‌سازی خطاهای انسانی بیشتر بر تفسیرهای فردی و کارشناسی مبتنی هستند.
  6. بسیاری از تکنیک‌های منتشر شده درباره‌ی ارزیابی خطاهای انسانی فقط دلایل بروز خطا را شرح می‌دهند نه پیش‌بینی آنها را و…( امیرخانی،۱۳۸۹)

  ۲-۹ تحلیل ریشه‌ای وقایع[۲۲]
  یک تکنیک برای درک سیستماتیک علت وقوع یک حادثه است که فراتر از درگیر کردن شخص یا اشخاص بوده و علل زمینه‌ای و محیطی که حادثه در آن رخ می‌دهد را نیز در برمی‌گیرد. تحلیل ریشه‌ای علت، به‌صورت گذشته نگر و چند منظوره، سلسله مراتب حوادث را طراحی کرده و از زمان حادثه به عقب برمی‌گردد و اجازه می‌دهد که علل واقعی یک حادثه شناخته شود. بنابراین سازمان‌ها می‌توانند بدین ترتیب از خطاهای به وقوع پیوسته، یادگیری‌هایی داشته و عملکرد مناسب را اعمال کنند.
  ۲-۱۰ تکنیک‌های شناسایی خطای انسانی
  تکنیک‌های شناسایی خطای انسانی برای پیش‌‏بینی خطای انسانی در سیستم‌‏های پیچیده و دینامیک به کار می‏‌روند. این تکنیک‏‌ها در پاسخ به بررسی خطاهای کاربران که منجر به فجایع بزرگی در صنایع شمیایی و هسته‌‏ای شده بود، تهیه گردیدند. درحال حاضر این روش‌ها گسترش یافته و در صنایع مختلفی نظیر پتروشیمی، مرکز کنترل ترافیک هوایی، صنایع نظامی و تکنولوژی‏‌های اجتماعی استفاده شده است. این روش‌‏ها می‌تواند به‌صورت کمی وکیفی مطرح باشد.
  در این قسمت روش‏‌های شناسایی خطای انسانی بررسی می‌‏گردد. روش‌‏های عمده شناسایی خطای انسانی در جدول ۲-۲ بیان شده است. [۲۳]HEI در طول چرخه عمر یک سیستم کاربرد دارد. از این تکنیک‏‌ها می‌توان در شناسایی و ارزیابی خطاهای انسانی در مراحل طراحی، ساخت، بهره‌‏برداری و تعمیر نگهداری سیستم‌‏ها، همچنین وظایف شغلی استفاده کرد. خروجی این روش‏‌ها خطاهای بالقوه، احتمال بروز خطا، پیامدهای ناشی از بروز یک خطا و روش‌‏های کاهش و کنترل خطا می‏باشد. برخی از این روش‌‏ها مثل[۲۴] ) SHERPA ( عمدتاً برای شناسایی و رده ‏بندی خطاهای کاربر استفاده می‏ شوند درحالی که برخی مثل HEIST برای شناسایی و پیش‏ بینی خطا در یک سیستم جامع کاربرد دارند و بعضی از روش ها مثل HERT احتمال عددی بروز یک خطا را مشخص می‏‌کنند.
  شاخص ‏های مهم در رده ‏بندی HEI میزان اعتبار روش، حساسیت روش در کشف خطاهای معتبر (قابل باور)، سریع بودن و آسان بودن کاربرد آن است. این تکنیک‏ ها وابستگی زیادی به قضاوت تحلیلگر دارند. ممکن است تحلیل‌گران مختلفی که از یک روش برای شناسایی و ارزیابی خطا در یک وظیفه مشخص استفاده می‏کنند، پیش‌‏بینی و ارزیابی متفاوتی از خطاهای بالقوه آن وظیفه داشته باشند. حتی یک تحلیل‌گر ممکن است با استفاده از یک روش، ارزیابی برای موقعیت‌‌های مختلف (وظایف مختلف) تحلیل یکسانی نداشته باشد که این موضوع می‌‏تواند تا حدودی میزان اعتبار HEI را تحت‌تأثیر قرار دهد.
  روش ذکر شده در سال ۱۹۸۶ توسط «امبری» ایجاد و توسعه پیدا کرد. این روش آنالیز خطای انسانی تشکیل شده است از یک برنامه حساب شده از جریان عادی پرسش و پاسخ که خطاهای مشابه را در هر مرحله از فرایند تجزیه وتحلیل وظایف شغلی تشخیص می‏دهد. این روش براساس رده‌‏بندی خطای انسانی می‏باشد. SHERPA در ابتدا برای شناسایی خطا در صنایع فرایندی طراحی استفاده شد (نیروگاه‏‌های هسته‌‏ای، صنایع پتروشیمی، صنایع استخراج نفت و گاز و انتقال و توزیع نیروی برق ،«امبری»، ۱۹۸۶).
  جدول ۲-۲ روش‏های شناسایی خطای انسانی(نشریه پیام ایمنی،HSE)

  برای دانلود متن کامل این پایان نامه به سایت  jemo.ir  مراجعه نمایید.

  Technique نویسنده روش
  CREAM — Cognitive Reliability Error Analysis Method Hollnagel (1998) آنالیز خطاهای شناختی وقابلیت اطمینان انسان
  HEART — Human Error Assessment and Reduction Technique Williams (1986) تشخیص وکاهش خطای انسانی
  HEIST — Human Err or Identification In Systems Tool Kirwan (1994) ابزار شناسایی خطای انسانی در سیستمها