آوریل 13, 2021

منابع پایان نامه در مورد تاثیر شارژ خودروهای الکتریکی در کنترل فرکانس ریز شبکه

الف: مشکلات نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه

امروزه تقاضا برای انرژی های تجدید پذیر رو به افزایش است و در میان آن سیستم­های فتوولتائیک نقش اساسی ایفا می­کنند. نوسان­های توان سیستم فتوولتائیک به شرایط آب و هوایی، فصل و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد و این مشکلاتی جدی چون تغییر فرکانس را در پی دارد. همچنین تنها دلیلی که مانع از گسترش استفاده از چنین تکنولوژی (سیستم فتوولتائیک) شده است، هزینه زیاد تولید و بازدهی تبدیل انرژی پایین است.

 

ب: اینورترهای متصل به شبکه (Grid tie inverter)

این اینورترها جریان DC سلول­های فتوولتائیک را به جریان AC تبدیل کرده و به شبکه می دهند. قسمتی از این توان تولید شده توسط مصرف کننده­های محلی مصرف شده و مازاد آن به شبکه داده می شود. در ضمن یک کنتور دو طرفه بعد از بارها وجود دارد که انرژی منتجه را اندازه گیری      می­کند. این اینورترها دارای دو ویژگی خاص می باشند یکی ردیابی نقطه حداکثر توان     (Maximum Power Point tracking) و دیگری حفاظت ضد جزیره ای (Anti-Islanding Protection).

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

 

  • حفاطت ضد جزیره ای (Anti-Islanding Protection)

این حالت هنگامی رخ می دهد که اینورتر در حال کار است و شبکه بی برق می شود. این حفاظت باعث می شود که اینورتر به طور هوشمند از شبکه جدا گردد و به عنوان مثال اگر که شبکه در حال تعمیر است برای افرادی که روی خط در حال کار هستند خطری پیش نیاید. آیلندینگ می تواند برای کارگرانی که بر روی شبکه کار می کنند خطرناک باشد کسانی که ممکن است نتوانند تشخیص دهند که شبکه هنوز برقرار است و این پدیده همچنین ممکن است از اتصال دوباره نیروگاه ها به شبکه جلوگیری کند. برای حل این مشکلات باید این پدیده توسط اینورتر تشخیص داده شود و سریعاً تزریق توان به شبکه متوقف گردد.

  • ردیابی نقطه حداکثر توان (Maximum Power Point tracking)

برای قرار دادن صفحات خورشیدی در نقطه حداکثر توان مشکلاتی وجود دارد و آن غیر خطی بودن مشخصه خروجی سلول خورشیدی و همچنین تغییر پذیر بودن این مشخصه نسبت به تابش نور و حتی دمای سلول می­باشد. از این رو باید سیستمی برای کنترل سلول­های خورشیدی در نظر گرفته که علاوه بر قرار دادن سلول خورشیدی در بهترین نقطه کار، در صورت تغییر این نقطه به واسطه شرایط آب و هوایی بتواند ردیابی مستمر نقطه حداکثر توان انتقالی سیستم را به سرعت یافته و سلول خورشیدی را در نقطه بهینه قرار دهد. این نوع یافتن و ردیابی مستمر را حداکثر توان انتقالی می­نامند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *