آوریل 13, 2021

پایان نامه با موضوع تاثیر شارژ خودروهای الکتریکی در کنترل فرکانس ریز شبکه در حالت جزیره ای

  • کنترل­­کننده شارژ

تجهیزاتی هستند که در سیستم­های خورشیدی، جریان و ولتاژ شارژ و دشارژ باتری­ها را تنظیم و کنترل می­کنند و باعث جلوگیری از آسیب­های احتمالی وارده بر باتری­ها و حفظ طول عمر مفید کارکرد آن می­گردد. با استفاده از شارژ کنترلر بیشترین ظرفیت قابل دسترس باتری­ها در اختیار مصرف کننده قرار می­گیرد. یکی از ویژگی های پنل های خورشیدی این است که با ابری شدن هوا یا تغییر جهت خورشید ولتاژ خروجی پنل نیز تغییر می­کند. لذا کنترل شارژ و دشارژ و تثبیت ولتاژ خروجی سیستم از جمله نکات بسیار مهم و اساسی در سیستم برق خورشیدی می­باشد که تنظیم آن به عهده شارژ کنترلر می­باشد. وجود نمایشگر سطح جریان و ولتاژ شارژ و دشارژ در انتخاب این سیستم از مزایای سیستم­های موجود در بازار می باشد.

 

  • اینورتر

یکی از مباحث الکترونیک صنعتی، تبدیل یک ولتاژ DC به یک ولتاژ AC است. به سیستمی که این تبدیل را برای ما انجام می دهد، اینورتر گفته می شود. اینورتر­ها دارای رنج وسیعی از کاربردهای مختلف هستند که استفاده در سیستم­های برق خورشیدی (فتوولتائیک) یکی از کاربردهای آن       می­باشد. پنل های خورشیدی دارای خروجی DC هستند. که با استفاده از اینورتر این توان تبدیل به AC می شود.

  • انواع اینورترها از نظر فاز و شکل موج خروجی

اینورترها از نظر فاز تبدیل به دو نوع عمده تک فاز و سه فاز و از نظر شکل موج خروجی به چهار نوع زیر تقسیم می شوند:

۱- خروجی به شکل موج مربعی

۲- خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (معمولی)

۳- خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (پله ای)

۴- خروجی به شکل سینوسی خالص

 

  • باتری

یکی از عناصر کلاسیک و مرسوم ذخیره سازی انرژی باتری ها هستند، که استفاده از آن ها با شروع به کارگیری منابع تجدیدپذیر انرژی بیشتر شد. کاربرد باتری در راه اندازی و در مواقع اضطراری    می­باشد و توان تولیدی آن­ها DC با رنج ولتاژ پایین است که اخیراً بر روی رنج ولتاژ متوسط تحقیقاتی در حال انجام است. مشکل مرتبط با باتری­ها زمان شارژ مجدد و عمر مفید آن­ها می­باشد. باتری های مرسوم، به تنهایی قابلیت اطمینان بالایی ندارند و حداقل هر سال دو بار نیاز به بازدید و هر چهار تا دوازده سال نیاز به تعویض دارند [۲۵].

تکنولوژی ذخیره سازی انرژی باتری، به عنوان راهی جهت پوشش طیف وسیعی از درخواست ها از محافظت کیفیت قدرت تا مدیریت طولانی انرژی، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

خطرات و نقایص مربوط به باتری عبارتند از:

 

۱- انفجار

۲- نشتی

۳- ملاحظات زیست محیطی

برای دانلود متن کامل پایان نامه ها اینجا کلیک کنید

 

افزایش استفاده از باتری­ها و کاربردهای وسیع آن باعث افزایش زباله های صنعتی و مشکلات زیست محیطی جدید این محصول شده است. تولید­کنندگان باتری از مواد شیمیایی خطرناک برای ایجاد کارایی بهتر باتری­ها تولیدی خود استفاده می­کنند. زباله­های باتری باعث بالا رفتن آلودگی محیط زیست به سموم مهلک فلزی باتری­ها شده است. امروزه باتری­ها در بهره­گیری از وسایل الکترونیکی نقش مهمی را ایفا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *