آوریل 12, 2021

سهام جایزه-پایان نامه درباره واکنش بازار و سود تقسیمی

سهام جایزه

شکل دیگر تقسیم سود، توزیع سهام جدید به عنوان سود است که به آن سود سهمی (سهام جایزه) می­گویند. شرکت برای اینکه بین سهامداران سود، تقسیم کند و از طرفی وجه نقد را به منظور به منظور اجرای طرح­های توسعه در شرکت نگهدارد اقدام به انتشار سهام جایزه می­کند.

انتشار سهام جایزه بدین صورت انجام می­پذیرد که شرکت سود سال را به حساب سود انباشته برده و در مجمع عمومی فوق­العاده از محل سود انباشته افزایش سرمایه می­دهد؛ یعنی سهام جدید منتشر کرده و به صورت مجانی در اختیار سهامداران فعلی شرکت قرار می­دهد.

تعداد سهام جایزه به مقدار افزایش سرمایه و قیمتی که بر روی هر سهم در نظر گرفته می­شود، بستگی دارد. با افزایش سرمایه از طریق توزیع سهام جایزه تعداد سهام و مبلغ سرمایه شرکت افزایش و سود انباشته کاهش می­یابد؛ اما حقوق صاحبان سهام بدون تغییر می­ماند. با صدور سهام جایزه سهامداران در عمل چیزی به دست نمی­آورند (به جز یک تعدا برگ سهام اضافه) با اضافه شدن سهام جدید، قیمت سهام آنقدر کاهش می­یابد تا جبران اضافه شدن تعداد سهام را بنماید یا به عبارت دیگر سهام جایزه تأثیری بر ثروت سهامداران ندارد. علت کاهش قیمت این است که سهم قبل از مجمع با حق دریافت سهام جایزه فروخته می­شود، در حالیکه سهم بعد از مجمع بدون دریافت سهم جایزه فروخته می­شود.

مزیت انتشار سهام جایزه این است که شرکت نقدینگی خود را حفظ می­کند و در عین حال سود بین سهامداران توزیع می­کند. ضمناً این نوع تقسیم سود، برای سهامداران مزیت مالیاتی ایجاد می­کند و سهامداران به علت عدم دریافت سود نقدی مالیات پایین­تری را می­پردازند.

 

2-1-3-3 تجزیه سهام

تجزیه سهام روشی برای کاهش ارزش اسمی سهام و افزایش تعداد سهام می­باشد. تجزیه سهام فقط ارزش اسمی را کاهش و تعداد سهام را کاهش می­دهد و حقوق صاحبان سهام و سایر اقلام داخل حقوق صاحبان سهام بدون تغییر می­مانند. به طور کلی هدف از تجزیه سهام موارد زیر می­باشد:

 1. افزایش تعداد سهام
 2. گسترش مالکیت
 3. رساندن قیمت سهام به محدوده نرمال (مطلوب) بازار
 4. افزایش گردش سهام شرکت

 

2-1-4 چرا شرکتها سود تقسیم می­نمایند

سود انباشته یکی از مهمترین منابع تأمین مالی بلند­مدت شرکت­ها می­باشد. در سالهای اخیر شرکت­های بزرگ برای تأمین نیازهای مالی خود اغلب از سود انباشته استفاده کرده­اند.

با توجه به اهمیت سود تقسیم نشده در تأمین مالی پروژه­های سرمایه­گذاری شرکتها، چرا شرکتها به توزیع سود بین سهامداران می­نمایند؟ این کار دلایل متعددی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • سود سهام درآمد باثباتی برای سهامداران فراهم می­کند به طوریکه می­توانند بر اساس آن هزینه زندگی خود را تنظیم نمایند.
 • سرمایه­گذاران و خریداران سهام به گزارشها و اخبار سود سهام سالانه شرکتها توجه دارند.
 • تغییرات در سود سهام حاوی اطلاعاتی مفید برای سرمایه­گذاران می­باشد.
 • اگر سهامداران شرکتی عادت به دریافت سود سهام داشته باشند، مشکل است که به یک باره تقسیم سود سهام را متوقف نمود.
 • عدم پرداخت سود سهام ممکن است باعث تبلیغات تهاجمی رقبا علیه شرکت شود.
 • سهامداران از طریق دریافت سود یا انتظار دریافت سود بازده سرمایه­شان را به دست می­­آورند و یا این شانس را پیدا می­کنند که سهام خود را به قیمت بالاتری بفروشند.
 • پرداخت سود باعث کاهش عدم اطمینان سهامداران نسبت به دریافت بازده سرمایه­شان می­شود.
 • سود تقسیمی نشان­دهنده قدرت شرکت است.(قلی پور 1375)