می 16, 2021

ماجرای فروش و عدم شماره گذاری خودروهای چینی HAVAL در ایران

چند ماهیست که خیابونای شهر تهران پر از تابلوهای بزرگ فروش سری خودروهای چینی HAVAL از شرکت گریت وال شده. کالاهایی که با تخفیف قابل توجه و گارانتی باورنکردنی هفت ساله (بیشتر از گارانتی خودروهای کره ای کیا و هیوندای و اسطوره کیفیت تویوتا) به وسیله شرکت لیزینگ خودرو به فروش می رسن.

این فروش یهویی خودروهای هاوال که به وسیله شرکت اشاره شده از اون به عنوان "طوفان هاوال" نام برده می شه در شرایطیه که شرکت دیگری به نام دیار خودرو، نمایندگی مستقیم شرکت گریت وال چین رو در ایران رو دوش داره.

HAVAL-2

دیار خودرو اما در طول چند سال گذشته فعالیت محدود و خیلی کم رنگی در عرضه خودروهای چینی هاوال و بایک داشته و حالا هم روند فروش و خدمات پس از فروش اجناس هاوال رو به بزرگ خودرو واگذار کرده.

طبق پیگیریای انجام شده از طرف خواهندگان خرید هاوال در ایران، به طور کامل مشخص نیس که گریت وال چین از گارانتی هفت ساله خودروهای این شرکت در ایران پشتیبانی می کنه یا خیر.

از طرف دیگه موعد تحویل دراز مدت، فیمت گذاری مناسب و تخفیف زیاد بزرگ خودرو در فروش این خودروها، شایعه مونتاژ اونا رو به وسیله دیار خودرو قوت بخشیده.

در واقع فکر می رن که بزرگ خودرو با این پیش فروش وسیع، سرمایه لازم واسه مونتاژ خودروها در ایران رو تامین کرده و خودروهای مونتاژی دیار خودرو رو تحویل مشتریان میده.

یعنی درحالی که دیار خودرو مسئولیت و نمایندگی HAVAL رو در ایران عهده داره و باید در قبال خدمات و رضایت مشتریان به شرکت مادر جوابگو باشه، بزرگ خودرو با تبلیغات وسیع خود واسطه فروش و خدمات پس از فروش بین دیار خودرو و مشتریان شده.

پس مشخص نیس که در صورت بروز مشکل در روند تحویل خودروهای ثبت نامی فعلی یا خدمات پس از فروش بعدی، مسئولیتی متوجه دیار خودرو به عنوان نماینده رسمی گریت وال، میشه یا خیر.

بروزرسانی : چند ماه پس از تبلیغات وسیع فروش هاوال در ایران، حالا خبر می رسه که شماره گذاری این خودروها با اشکال مواجه شده، در حالی که مدیران فروش بزرگ خودرو از رفع مشکل تا آذر ماه سخن می گن.

جهان بخش سنجابی، معاون آزمایش کیفیت سازمان استاندارد در گفتگو با خبرگزاری فارس، نبود گذروندن آزمونای استاندارد رو مشکل اصلی در روند شماره گذاری خودروهای هاول هاوال H2، H6 و H9 می دونه.

مستندات شماره گذاری این خودروها در دست بررسی به وسیله سازمان استاندارده و مدل H8 با اخذ مجوزای لازم واسه شماره گذاری مشکلی نداره.

سنجابی هم اینکه گفته: واسه دریافت مجوز سازمان استاندارد در واردات خودرو، باید علاوه بر وجود شبکه خدمات پس از فروش مناسب خودروهای وارداتی استانداردهای ۵۱ گانه رو هم پاس کنن.

پس اگه خودروهایی که به مشتریان تحویل داده می شه اما بدون پلاک هستن دارای گواهی تائید نوع از سازمان استاندارد نیستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *