آوریل 12, 2021

نسبت Q توبین:”پایان نامه درباره مدیریت ریسک مالی”

  • نسبت Q توبین[1]

شاخص Q توبين يكي ديگر از مدل‌هاي تعيين ارزش و ارزيابي كيفيت و عملكرد است كه مورد استفاده شركت‌ها و سرمايه گذاران قرار مي‌گيرد . ابتدا به معرفي توبين[2] پرداخته و سپس مدل هاي مختلف Q توبين كه در سال هاي متعدد ارائه گرديده است را مورد بررسي قرار داده و در پايان انتقادات وارده بر اين نسبت ارائه مي گردد .

توبين در سال 1981 در ايلينیوز آمريكا به دنيا آمد . وي كه يك شهروند آمريكايي بود ، تحصيلات خود را در رشته اقتصاد در دانشگاه هاروارد به سال 1939 به انجام رسانيد . وي در اين دوره با اقتصادداني همچون لئونتيف[3] و شومپتر[4] آشنا شد . در سال 1941 به واشنگتن نقل مكان كرده و مشغول به كار مي‌شود. پس از پايان خدمت نظام دوباره به دانشگاه هاروارد بازگشته و دكتراي تخصصي خويش را دريافت كرد و به مدت سه سال نيز در آن جا به تحقيق و پژوهش مشغول بوده است . در سال 1950 به دانشگاه يال پيوست و تا سال 1988 به عنوان استاد مشغول به تدريس بود . وي در سال 1961 و 1962 به عنوان عضو شوراي مشاوران اقتصادي رئيس جمهور كندي در واشنگتن مشغول به كار بود و اين تنها دوره‌اي است كه وي از تحصيل و كار دانشگاهي فاصله گرفت . به عنوان يك طرفدار اقتصاد كينزي ، علاقه مندي‌هاي حرفه‌اي وي شامل زمينه‌هايي نظير اقتصاد كلان ، اقتصاد سنجي ، نظريه و سياست پولي ، سياست مالي و ماليه عمومي ، پس انداز و مصرف ، بيكاري و تورم مي‌باشد . او در سال 1981 به خاطر فعاليت علمي در خصوص تجزيه و تحليل بازارهاي مالي و ارتباط آن با تصميمات هزينه ، اشتغال و توليد و قيمت ، برنده جايزه نوبل در رشته اقتصاد شد . وي سمت هاي مختلفي از قبيل رياست انجمن اقتصاد سنجي و مؤسسه اقتصاد آمريكا ، مؤسسه اقتصاد غربي و همچنين عضويت در آكادمي ملي را از سال 1972 عهده دار بود . او شانزده كتاب را تأليف يا ترجمه كرده و بيش از 400 مقاله براي خوانندگان تخصصي و غير تخصصي به رشته تحرير درآورده است .

توبين، نظريه Q توبين را به عنوان شاخصي براي پيش بيني اين كه آيا وجود سرمايه گذاري شده افزايش و كاهش خواهند يافت ، معرفي نمود . Q توبين به زبان ساده عبارت است از نسبت ارزش بازار يك دارايي به هزينه جايگزيني آن . وي معقتد بود كه اين نسبت مي‌تواند براي برآورد وجوه سرمايه‌گذاري آتي و به تبع آن به عنوان يك شاخص خوب جهت شرايط كلي اقتصاد مورد استفاده قرار گيرد . توبين همچنين به خاطر نظريه گزينش پرتفوي خود شهرت دارد . اين نظريه بيان مي‌كند كه سرمايه‌گذاران ، سرمايه گذاري پر ريسك و پر بازده را با سرمايه‌گذاري كم ريسك به منظور دستيابي به توازن در سرمايه‌گذاري متعادل مي‌كنند . عمده شهرت وي به جهت ديدگاه كينزي وي در اقتصاد و فعاليت‌هاي وي در زمينه‌ي بازارهاي مالي است . وي در سال 2002 در سن 84 سالگي درگذشت . وي معتقد بود ، مردم آن طور كه اقتصاد دانان فرض مي‌كنند ، عقلاني عمل نمي‌كنند (شهرآبادی،1385،ص62) .

مدل Q توبين در واقع توسط توبين و برنارد[5]  در سال 1968 ارائه شد . آن ها سعي مي‌كردند تا توضيح دهند كه چگونه بازارهاي مالي ، سرمايه‌گذاري را نظم بخشيده و اين كه چگونه مي‌توان به يك سرمايه‌گذار براي يافتن بازارهاي جذاب و غيرجذاب از نقطه نظر ارزش ياري رساند . براساس اين مدل ، يك شركت در صورتي كه ارزشش در بازار بالا رود اقدام به سرمايه‌گذاري بيشتر خواهد كرد و در حالتي كه ارزش آن كاهش يابد از سرمايه‌گذاري خود خواهد كاست . نسبت Q توبين عبارت است از ارزش بازار يك شركت بعلاوه بدهي‌هاي بلندمدت و كوتاه مدت آن تقسيم بر دارايي‌هاي آن شركت . بنابراين Q توبين به عنوان يك شاخص ارزشيابي بيانگر آن است كه نسبت ارزش كلي سهام در بازار و دارايي‌هاي مرتبط به آن بايد در حدود يك باشد . وقتي Q كمتر از يك است شركت در معرض قبضه مالكيت[6]  بوده و وقتي Q بيشتر از يك است ، شركت مي‌بايد اقدام به سرمايه‌گذاري نمايد ؛ زيرا بازار ، ارزش آن را بيش از سرمايه گذاري هايش برآورد مي‌كند . توبين در مصاحبه‌اي كه با رجيون[7] در سال 1996 انجام داد در خصوص نسبت Q مي‌گويد : من فكر مي‌كنم اين نظريه ايده‌اي نسبتاً بديهي و روشن است و قطعاً بدون سابقه و جديد نيست . اقتصاد دانان سوئدي نظير ويكسل[8]  نيز اين ايده را داشتند و حتي كينز هم همين طور

1 Tobin’s Q Ratio

2  James Tobin

3  Wassily Leontief

4  Joseph Schumpeter

1 William Brainard

2 Take Over

3  The Region

1  Wicksell