می 16, 2021

واقعیت آمیخته؛ عبارتی تازه در تکنولوژی و انقلابی در زندگی ما

شاید شما تا حالا در مورد واقعیت مجازی یا Virtual Reality چیزای زیادی شنیدین. از شناخته شده ترین اجناس مربوط به اون، هدست Oculusه که تازگیا فیسبوک، شرکت سازنده اونو خرید.

هم اینکه این احتمال هست که در مورد واقعیت اضافه یا Augmented Reality هم اطلاعاتی داشته باشین. چیزی که در ابزارهایی مثل عینک گوگل که حاصل پروژه Google-y بود به دنیا عرضه شد. و شاید هم اپلیکیشنایی مثل Star Chart رو روی تلفن هوشمند خود نصب کرده و این تکنولوژی رو انگار دیگه تجربه کرده باشین. اپلیکیشنی که با اجرای اون و گرفتن تلفن هوشمند به سمت آسمون، نام ستارگان و صور فلکی که در اون بخش از آسمون قرار دارن نمایان می کنه.

در آخر هم واقعیت رو داریم که همه بخشایی قابل لمس و تماشای زندگی ما در اوقات بیداری رو شامل می شه.

در ادامه با ما باشین تا بدونیم ترکیب این سه چی رو شامل می شه، اچ پی چه نقشی این وسط داره و این معنی تازه می تونه چه بهبودی در درک بهتر ابعاد دنیای مون بسازه.

اگه یادتون باشه، حدود دو هفته پیش HP کامپیوتری معرفی کرد که در اون به جای کیبرد و موس از پروجکشن و پنلی مخصوص واسه ورود اطلاعات استفاده شده بود. کامپیوتری به نام Sprout که اچ پی از اون به عنوان اولین نمونه از ابزاری واسه درک 'واقعیت آمیخته' یا Belended Reality یاد کرد.

یه صفحه حساس به تماس و اسکنری سه بعدی در این مدل جانشین وسایل سنتی ورود اطلاعات به کامپیوتر شدن. شما می تونین با قرار دادن وسایل در برابر اسکنر سه بعدی این کامپیوتر، اون وسیله رو به صورت مجازی به کامپیوتر وارد کنین.

اما جادوی واقعی وقتی اتفاق میفته که شما از کامپیوتر Sprout PC اچ پی به همراه یه پرینتر سه بعدی استفاده کنین. اینجوری پرینت سه بعدی با کمک این پکیج خیلی راحت پرینت یه متن روی کاغذ می شه.

اچ پی هم اینکه خبر داده که پرینتر سه بعدی ای رو هم معرفی کرده که انتظار میره در سال ۲۰۱۶ به بازار آید. پرینتری که می تونه با به کار گیری تعداد مواد و مصالح جور واجور تری اقدام به پرینت سه بعدی کرده و هزینه ها رو کم کنه. اگه اچ پی بتونه برنامه های خود رو عملی کنه می تونه پرینت سه بعدی رو به سرعت به خونها وارد کنه.

با قرار گرفتن پرینتر سه بعدی و Sprout در کنار هم، در واقع امکان لمس اشیائی که در کامپیوتر می بینیم به وجود میاد.

اما این اولین قدم در رسیدن به معنی اصلی 'واقعیت آمیخته' است. درست مانند ساعت هوشمند Pebble که بازار وسیله ها و کامپیوترای پوشیدنی رو از این رو به اونو کرد، این محصول اچ پی هم می تونه تاثیری عمیق روی پرینت سه بعدی و درک بهتر معنی واقعیت در ما شه.

واقعیت آمیخته مفهومی واسه درک معنی مخلوط کردن دنیای دیجیتال و دنیای فیزیکی ایه که در اون زندگی می کنیم. در این معنی تکنولوژی به شکلی تغییر می کنه که برامون قابل لمس باشه. امکان ترکیب و ترکیب اجسام و وسایل و ساخت وسایل بهتر در اون هست. این در کنار دید بهتر واسه شناخت مطلوب تر ِ امکانات و قابلیتای موجود و زمینه انجام آزمون و خطاهای بسیار زیاد رو بدون هزینه رو آماده می کنه.

[videojs mp4="http://cdn.digiato.com/Blended+Reality-Reimagine+the+possibilities.mp4"]

 

انستیتو For The Future یا IFTF پیش بینی می کنه که این تکنولوژی مثل حس ششمی واسه ما می شه. تکنولوژی ای که در آینده قابل پوشیدن و یا حتی تعبیه در بدن مون می شه.

مثلا تصور کنین که عینکای واقعیت آمیخته می تونن با یه فیلتر، احساسات خوب و مورد پسند رو در ما جانشین حسای منفی و ناخوشایند کنن. و یا تصور کنین که می تونین بعضی وسایل فیزیکی رو از فروشگاه های اینترنتی مثل آلبومای موسیقی و فیلما دانلود کنین!

اگه می خواین تا حدودی از آینده ای که در انتظارمونه خبردار شین، پیشنهاد می شه این کتاب رو بخونین. در اون وضعیت پیشرفت تکنولوژی در ۳۰۰ سال آینده به روشنی و به شکل عجیبی توصیف شده و شک نداشته باشین واسه شما به درد بخور و جذاب میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *