پایان نامه توسعه اشتغال بسیجیان//كاركردهاي بسيج

ژانویه 12, 2019 Off By 92

بسیج به لحاظ مأموریت هایی که برای آن تعریف شده است در تمامی صحنه های سیاسی، نظامی، فرهنگی، اقتصادی و… انقلاب حضور فعال دارد و بسیاری از گره ها و مشکلات را به دست توانای خود می گشاید. برخی از این مأموریت ها در کلام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به شرح زیر است:

1ـ دفاع از انقلاب  و ارزش های الهی:«امروز ما موظف به دفاع از ارزش های الهی  که در این نظام اسلامی مجسم است ، هستیم. دفاع از استقلال این کشور اسلامی، دفاع از تمامیت ارضی آن است»

2ـ دفاع از نظام اسلامی: «نظام جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلف به نیروهای بسیج متکی است» (سخنرانی امام امت در سالروز تشکیل بسیج 04/09/1360).

3ـ ایستادگی در برابر دشمن:«آماده بودن برای فداکاری در راه خدا  و جلوگیری از کفر و هجوم بیگانگان ضروری است» (امام خمینی،1380)

4ـ سازندگی کشور: «همه نیروهای بسیجی ما باید در سازندگی روستاها، کشاورزی، راه ها، صنایع و در خدمت آبادانی کشور بکار گرفته شوند»

بنا به تعریف مقام معظم رهبری از بسیجی، هر مسلمان مؤمنی که اهل تلاش برای اسلام باشد یک بسیجی مخلص قلمداد می شود و برای دفاع از اسلام و مسلمین هیچ مانعی نمی تواند سد راهش شود. این ویژگی‌های قانون‌مند و مشروع نوعی بازدارندگی در دشمنان ایجاد می نماید.

به جرأت می توان گفت در هیچ یک از جنگ های تاریخ بشری چنین نیرویی با چنین وسعت و توان آن هم منبعث از آرمان‌های دینی و عقیدتی برای دفاع از یک سرزمین، متشکل و منسجم نشده است. تنها و تنها در طول حیات انقلاب اسلامی بوده که این نیروی عظیم با رسالتی عظیم تر پا به عرصه ظهور نهاده و در تمامی جوانب از جمله بازدارندگی و مقابله با تهدیدات سخت افزاری (رزمی)، سازندگی، علمی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وارد شده و به بهترین نحو رسالت خود را به انجام رسانده است.

یکی از بارزترین این کارکردها، کارکرد رزمی در عرصه بازدارندگی و مقابله با تهدیدات سخت افزاری است و بسیج توانست با بهره گیری از تجربیات ارزشمند دفاع مقدس نقش بازدارندگی و مقابله با تهدیدات خود را به بهترین نحو ایفا کند. امروز تحقق دفاع همه جانبه و تنها راه مقابله و مقاومت در برابر تهدیدات دشمن، تقویت، توسعه و گسترش بسیج کارآفرینی و اشتغال است تا  ضمن رسیدن به شکوفایی اقتصادی ، جوانان از تیر رس اهداف خصمانه و شوم بیگانگان که مهمترین آن ناشی از بیکاری و عدم اشتغال جوانان بسیجی است دور بمانند. چرا که حضرت امام (ره)، معتقد بود: « اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شود چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید.»

امروزه در عرصه جهاني، افراد خلاق، نوآور و مبتكر به عنوان كارآفرينان منشاء تحولات بزرگي در زمينه صنعتي، توليد و خدماتي شده‌اند و از آنان نيز به عنوان قهرمانان ملي ياد مي‌شود، چرخ‌هاي توسعه اقتصادي همواره با توسعه كارآفريني به حركت درمي‌آيد. اگر روزی بسیجیان ما قهرمانان عرصه های جبهه و جنگ علیه کفر بودند هم اکنون می تواندد قهرمانان عرصه سازندگی ، اشتغال و کارآفرینی باشند.

بسیج با ثبت نام از افراد داوطلب و علاقمند، آنها را برای شرکت در فعالیتهای سازندگی سازماندهی کرده و توان آنان را در جهت سازندگی کشور هدایت می کند.

برخی از هدفهای بسیج در عرصه سازندگی عبارتست از:

1- آشنا ساختن نوجوانان و جوانان با زمینه های اشتغال.

2- غنی ساختن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان.

3- کمک به افراد و اقشار نیازمند بخصوص ساکنین مناطق محروم و روستاها از طریق شرکت در فعالیتهای عمرانی مربوط به آنان.

از جمله عرصه های حضور بسیجیان در سازندگی کشور می توان به مشارکت آنان در فعالیتهای مربوطه به عمران ( نظیر خانه سازی، مدرسه سازی در روستاها، راهسازی، سد سازی، لوله کشی آب، برق کشی و …) فعالیتهای درختکاری، لایروبی، واکسیناسیون دام و طیور و جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز اشاره نمود.

دلايل توجه بسیج به كارآفريني شامل موارد زير مي‌گردد:

بسیج در همه عرصه های تولید و گسترش علم و تکنولوژی همچون مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آزمایشگاها و بیمارستان‌ها و رسانه‌ها، نفوذ داشته و این نخستین مزیت و توان بالقوه بسیج در امر ايجاد توانمندي نيروي انساني مبتني بر رويكردهاي داوطلبانه است. علاوه بر آن بسیج می‌تواند فعالیت‌های گسترده تر در جذب نیروهای متخصص، كارآفرين و توانمند در کنار تعهد آنها در این مجامع داشته باشد. بسیج باید بتواند با فراهم کردن محیطی آماده ضمن جذب اطمینان براي كارآفرينان و متخصصان حوزه‌هاي مختلف، امکانات و شرایطی را که آنها برای كارآفريني و استفاده از فرصت‌هاي اشتغال نیاز دارند را مهیا نماید. باید گفت علاوه بر تلاش آحاد بسیجیان در این عرصه، تشکیلات بسیج نیز با تشکیل خوشه‌ها و پارك‌هاي كارآفريني و نوآوري و ايجاد هسته‌های پژوهشی برای دانش آموزان و دانشجویان و طلاب و معلمین و اساتید و … و تشویق و حمایت از آنان، می‌تواند زمینه تلاش موثر بسیجیان در كارآفريني و اشتغال را فراهم کند.

1- بهبود كيفيت زندگي فردي و اجتماعي مردم: اعتقاد بر آن است كه انسان با دانش، مهارت و نگرش كارآفريني زندگي بهتري خواهد داشت.

2- عدالت اجتماعي: در طول تاريخ، تبعيض باعث فقر بخشهايي از جوامع شده است. براي جبران اين عقب ماندگي راهبرد توسعه كارآفريني ابزار خوبي است. توسعه كارآفريني به توزيع درآمدها در جوامع كمك مي‌كند و نابرابريها را كاهش مي‌دهد.

3- مسئوليت اجتماعي: اعضاي جامعه براي ايفاي درست مسئوليت‌هاي اجتماعي خود به قابليت كارآفريني نياز دارند.

4- توسعه ظرفيت توليد جامعه: كارآفرينان بسیجی با ايجاد كسب و كارهاي جديد با نوآوري در توسعه كسب و كارهاي موجود و نوآوري به توسعه ظرفيت توليد جامعه كمك مي‌كنند و رشد اقتصادي و رفاه اجتماعي را به ارمغان مي‌آورند.

5- حل مشكلات جامعه: بسیجیان كارآفرين با نوآوري و تلاش موثر، مسايل و مشكلات اجتماعي را حل مي‌كنند(طاهری،1391،ص66).

 

2-2-3-كاركردهاي بسيج:

مي توان از متن انديشه حضرت امام خميني (ره) كاركردهاي زير را براي تاسيس بسيج در نظام جمهوري اسلامي ايران ، برشماري كرد:

-معرفي و ترويج اسلام

-دفاع از اسلام و آمادگي فداكاري در راه آن

-زنده نگه داشتن شعائر ديني

-دفاع از هويت اسلامي ملت ايران

-دفاع از كشور و منافع ملي

-دفاع از شهرها و مرزها(همكاري)

-همكاري اطلاعاتي با دستگاههاي مسئول

-دفاع از اصول نه شرقي- نه غربي

-دفاع از نواميس مسلمين

-دفاع از حيثيت ملت ايران

-كمك به دولت اسلامي

-مشاركت در محروميت زدايي و سازندگي

-مشاركت در امور عام المنفعه و ملي.