آوریل 13, 2021

پایان نامه توسعه اشتغال بسیجیان//كاركردهاي بسيج

بسیج به لحاظ مأموریت هایی که برای آن تعریف شده است در تمامی صحنه های سیاسی، نظامی، فرهنگی، اقتصادی و… انقلاب حضور فعال دارد و بسیاری از گره ها و مشکلات را به دست توانای خود می گشاید. برخی از این مأموریت ها در کلام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به شرح زیر است:

1ـ دفاع از انقلاب  و ارزش های الهی:«امروز ما موظف به دفاع از ارزش های الهی  که در این نظام اسلامی مجسم است ، هستیم. دفاع از استقلال این کشور اسلامی، دفاع از تمامیت ارضی آن است»

2ـ دفاع از نظام اسلامی: «نظام جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلف به نیروهای بسیج متکی است» (سخنرانی امام امت در سالروز تشکیل بسیج 04/09/1360).

3ـ ایستادگی در برابر دشمن:«آماده بودن برای فداکاری در راه خدا  و جلوگیری از کفر و هجوم بیگانگان ضروری است» (امام خمینی،1380)

4ـ سازندگی کشور: «همه نیروهای بسیجی ما باید در سازندگی روستاها، کشاورزی، راه ها، صنایع و در خدمت آبادانی کشور بکار گرفته شوند»

بنا به تعریف مقام معظم رهبری از بسیجی، هر مسلمان مؤمنی که اهل تلاش برای اسلام باشد یک بسیجی مخلص قلمداد می شود و برای دفاع از اسلام و مسلمین هیچ مانعی نمی تواند سد راهش شود. این ویژگی‌های قانون‌مند و مشروع نوعی بازدارندگی در دشمنان ایجاد می نماید.

به جرأت می توان گفت در هیچ یک از جنگ های تاریخ بشری چنین نیرویی با چنین وسعت و توان آن هم منبعث از آرمان‌های دینی و عقیدتی برای دفاع از یک سرزمین، متشکل و منسجم نشده است. تنها و تنها در طول حیات انقلاب اسلامی بوده که این نیروی عظیم با رسالتی عظیم تر پا به عرصه ظهور نهاده و در تمامی جوانب از جمله بازدارندگی و مقابله با تهدیدات سخت افزاری (رزمی)، سازندگی، علمی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وارد شده و به بهترین نحو رسالت خود را به انجام رسانده است.

یکی از بارزترین این کارکردها، کارکرد رزمی در عرصه بازدارندگی و مقابله با تهدیدات سخت افزاری است و بسیج توانست با بهره گیری از تجربیات ارزشمند دفاع مقدس نقش بازدارندگی و مقابله با تهدیدات خود را به بهترین نحو ایفا کند. امروز تحقق دفاع همه جانبه و تنها راه مقابله و مقاومت در برابر تهدیدات دشمن، تقویت، توسعه و گسترش بسیج کارآفرینی و اشتغال است تا  ضمن رسیدن به شکوفایی اقتصادی ، جوانان از تیر رس اهداف خصمانه و شوم بیگانگان که مهمترین آن ناشی از بیکاری و عدم اشتغال جوانان بسیجی است دور بمانند. چرا که حضرت امام (ره)، معتقد بود: « اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شود چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید.»

امروزه در عرصه جهاني، افراد خلاق، نوآور و مبتكر به عنوان كارآفرينان منشاء تحولات بزرگي در زمينه صنعتي، توليد و خدماتي شده‌اند و از آنان نيز به عنوان قهرمانان ملي ياد مي‌شود، چرخ‌هاي توسعه اقتصادي همواره با توسعه كارآفريني به حركت درمي‌آيد. اگر روزی بسیجیان ما قهرمانان عرصه های جبهه و جنگ علیه کفر بودند هم اکنون می تواندد قهرمانان عرصه سازندگی ، اشتغال و کارآفرینی باشند.

بسیج با ثبت نام از افراد داوطلب و علاقمند، آنها را برای شرکت در فعالیتهای سازندگی سازماندهی کرده و توان آنان را در جهت سازندگی کشور هدایت می کند.

برخی از هدفهای بسیج در عرصه سازندگی عبارتست از:

1- آشنا ساختن نوجوانان و جوانان با زمینه های اشتغال.

2- غنی ساختن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان.

3- کمک به افراد و اقشار نیازمند بخصوص ساکنین مناطق محروم و روستاها از طریق شرکت در فعالیتهای عمرانی مربوط به آنان.

از جمله عرصه های حضور بسیجیان در سازندگی کشور می توان به مشارکت آنان در فعالیتهای مربوطه به عمران ( نظیر خانه سازی، مدرسه سازی در روستاها، راهسازی، سد سازی، لوله کشی آب، برق کشی و …) فعالیتهای درختکاری، لایروبی، واکسیناسیون دام و طیور و جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز اشاره نمود.

دلايل توجه بسیج به كارآفريني شامل موارد زير مي‌گردد:

بسیج در همه عرصه های تولید و گسترش علم و تکنولوژی همچون مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آزمایشگاها و بیمارستان‌ها و رسانه‌ها، نفوذ داشته و این نخستین مزیت و توان بالقوه بسیج در امر ايجاد توانمندي نيروي انساني مبتني بر رويكردهاي داوطلبانه است. علاوه بر آن بسیج می‌تواند فعالیت‌های گسترده تر در جذب نیروهای متخصص، كارآفرين و توانمند در کنار تعهد آنها در این مجامع داشته باشد. بسیج باید بتواند با فراهم کردن محیطی آماده ضمن جذب اطمینان براي كارآفرينان و متخصصان حوزه‌هاي مختلف، امکانات و شرایطی را که آنها برای كارآفريني و استفاده از فرصت‌هاي اشتغال نیاز دارند را مهیا نماید. باید گفت علاوه بر تلاش آحاد بسیجیان در این عرصه، تشکیلات بسیج نیز با تشکیل خوشه‌ها و پارك‌هاي كارآفريني و نوآوري و ايجاد هسته‌های پژوهشی برای دانش آموزان و دانشجویان و طلاب و معلمین و اساتید و … و تشویق و حمایت از آنان، می‌تواند زمینه تلاش موثر بسیجیان در كارآفريني و اشتغال را فراهم کند.

1- بهبود كيفيت زندگي فردي و اجتماعي مردم: اعتقاد بر آن است كه انسان با دانش، مهارت و نگرش كارآفريني زندگي بهتري خواهد داشت.

2- عدالت اجتماعي: در طول تاريخ، تبعيض باعث فقر بخشهايي از جوامع شده است. براي جبران اين عقب ماندگي راهبرد توسعه كارآفريني ابزار خوبي است. توسعه كارآفريني به توزيع درآمدها در جوامع كمك مي‌كند و نابرابريها را كاهش مي‌دهد.

3- مسئوليت اجتماعي: اعضاي جامعه براي ايفاي درست مسئوليت‌هاي اجتماعي خود به قابليت كارآفريني نياز دارند.

4- توسعه ظرفيت توليد جامعه: كارآفرينان بسیجی با ايجاد كسب و كارهاي جديد با نوآوري در توسعه كسب و كارهاي موجود و نوآوري به توسعه ظرفيت توليد جامعه كمك مي‌كنند و رشد اقتصادي و رفاه اجتماعي را به ارمغان مي‌آورند.

5- حل مشكلات جامعه: بسیجیان كارآفرين با نوآوري و تلاش موثر، مسايل و مشكلات اجتماعي را حل مي‌كنند(طاهری،1391،ص66).

 

2-2-3-كاركردهاي بسيج:

مي توان از متن انديشه حضرت امام خميني (ره) كاركردهاي زير را براي تاسيس بسيج در نظام جمهوري اسلامي ايران ، برشماري كرد:

-معرفي و ترويج اسلام

-دفاع از اسلام و آمادگي فداكاري در راه آن

-زنده نگه داشتن شعائر ديني

-دفاع از هويت اسلامي ملت ايران

-دفاع از كشور و منافع ملي

-دفاع از شهرها و مرزها(همكاري)

-همكاري اطلاعاتي با دستگاههاي مسئول

-دفاع از اصول نه شرقي- نه غربي

-دفاع از نواميس مسلمين

-دفاع از حيثيت ملت ايران

-كمك به دولت اسلامي

-مشاركت در محروميت زدايي و سازندگي

-مشاركت در امور عام المنفعه و ملي.