می 16, 2021

این Pepper است؛ ربات هوشمند ژاپنی که احساسات انسان را می فهمد

آقای ماسایوشی سان که همزمان مدیر عامل شرکت SoftBank و رئیس هیئت مدیره Sprint است امروز در توکیو یکی از هیجان انگیز ترین مراسمای عمرش رو برگزار کرد که نقطه عطفی در دوران پر فروغ اون در بخش تکنولوژیه. در این مراسم از رباتی جدید و آدم نما با نام Pepper رونمایی شد که قادر به اجرای چند نقشه، از فروشندگی در فروشگاه ها گرفته تا مراقبت از بچه ها در منزل. پپر میتونه از راه گقتار

آقای سان پپر رو این جوری معرفی کرد: "امروز آینده شروع می شه. پپر اولین ربات شخصی دنیا هستش که احساسات رو می فهمه و نشون میده." طبق گفتهش این ربات قادر به یادگیری رفتارای انسانه و درسا و تجربه هاش رو در سیستم ابری ذخیره می کنه تا بقیه رباتای این سری هم قادر به به کار گیری اون باشن. این ربات طراحی شده تا به سرعت چگونگی رفتار طبیعی رو یاد بگیره و "موتور احساسات" اون با زبانای برنامه نویسی عادی واسه رباتای آدم نما به طور کامل فرق داره.

اولین ربات شخصی دنیا که احساسات رو می فهمه و با گفتار و زبون بدن رابطه برقرار می کنه.

پپر که قدش دو سوم قد آقای سانه (سان مرد بلندقدی نیس) با یه نمایشگر تبلت مانند در جلوی سینه اش و دو دست ۵ انگشتی نمادی باحال از رباتای آینده س. حرکات دستش به طور کامل طبیعیه و پا نداره، بلکه از چرخ در زیر اون استفاده شده که تکنولوژی آسون تری واسه جا به جاییه. روی صحنه، آقای سان به زبون عادی و عامیانه ژاپنی با این ربات صحبت کرد ولی مشخص نیس چقدر از پاسخا تو یه لحظه پردازش و ارائه می شد. باحال اینکه، باتری پپر ۱۲ ساعت اونو بیدار نگه می داره.

این ربات نتیجه همکاری سافت بند با شرکت فرانسوی Aldebaran Roboticsه که قبل از این رباتایی با اسمای Nao و Romeo رو معرفی کرده بود. سافت بند در سال ۲۰۱۲ صاحب اکثریتی در سهام الدبران شد و حالا با همکاری کارخانه های فاکسکان (سازنده آیفون) به تولید انبوه پپر می پردازه. حتی تری گو، موسس فاکسکان هم روی صحنه در کنار آقای سان حاضر شد و پشتیبانی خود از پروژه رو نشون داد.

این اولین ورود ماسایوشی سان به بخش رباتیکه و اون می خواد راهکارهایی واسه حل مشکلات مهم ملت ژاپن ارائه کنه. همونجوریکه قبلا هم ایده جایگزینی انرژیای سبز به جای انرژی اتمی در ژاپن رو مطرح کرده بود و حتی سافت بنک رو به سمت خدمات درمانی هم برده بود. اون حالا با پپر که می تونه چندین وظیفه رو بکنه، آینده سافت بنک رو باحال تر از هر وقتی نشون میده.

قراره از فردا دو ربات پپر در فروشگاه های سافت بنک در ژاپن شروع به کار کنن و به مرور به کل کشور گسترش پیدا کنن. شاید باحال ترین ویژگی پپر قیمت اون باشه: این ربات هوشمند ژاپنی Pepper از فوریه با برچسب ۱۹۳۰ دلار در ژاپن به فروش عمومی گذاشته می شه.

حتما یادتون هست که یه هفته قبل اینتل Jimmy رو معرفی کرد. این آینده س که با سرعت میاد. آینده ای که از پرده نقره ای سینما بیرون زده و در زندگی روزمره آدما پا میذاره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *